Taras to przestrzeń, w której możemy odpoczywać po męczącym dniu w pracy, ale i spędzać czas z rodziną lub znajomymi, organizując w tym miejscu spotkania towarzyskie. Żeby jednak móc korzystać z tarasu również po zmroku, aranżując tę przestrzeń, musimy pamiętać nie tylko o doborze odpowiednich mebli, ale również oświetlenia. Obecnie oferta lamp, które można zamocować na zewnątrz, jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego elementy te mogą stanowić nie tylko funkcjonalny dodatek, ale również uzupełnienie aranżacji. Jak jednak wybrać oświetlenie tarasowe i czym kierować się przy doborze poszczególnych lamp? Podpowiadamy.

Jak rozmieścić oświetlenie na tarasie?

Wybierając oświetlenie na taras, należy najpierw zastanowić się, jakie strefy mają znaleźć się w tej przestrzeni. Dobór poszczególnych modeli lamp uzależniony jest więc między innymi od wielkości tarasu, a także zastosowania oświetlenia w poszczególnych jego częściach. Bez wątpienia lampy na taras stanowią element wyposażenia, bez którego trudno jest wyobrazić sobie korzystanie z tej przestrzeni wieczorem. Mogą one wpływać jednak nie tylko ona poprawę funkcjonalności tarasu, ale także estetyki otoczenia oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Oświetlenie tarasowe warto uwzględnić już na etapie projektowania domu, ponieważ dzięki temu podczas adaptacji projektu budowlanego, będziemy mogli wykonać odpowiednie podłączenia w miejscach, w których będą znajdowały się lampy tarasowe.

Planując rozmieszczenie oświetlenia na tarasie, należy zastanowić się, jakie strefy chcemy wyznaczyć w tej przestrzeni. Zazwyczaj na dużych tarasach znajduje się strefa wypoczynkowa, jadalniana i ewentualnie kwietnik. Dlatego warto zamontować lampę nad stołem. Jeżeli taras jest zadaszony, wówczas sprawdzi się model wiszący. Jeśli nie, możemy postawić na stojący. Warto również oświetlić wejście, aby po przekroczeniu progu uniknąć potknięcia. W tym celu świetnie sprawdzają się kinkiety umieszczone po obu stronach framugi. Dobrze jest oświetlić także ścieżki wiodące z tarasu do ogrodu. W tym celu możemy wykorzystać na przykład mini latarnie lub dekoracyjne słupki a także lampy umieszczane w podłożu.

Jakie lampy wykorzystać do oświetlenia tarasowego?

Obecnie oferta oświetlenia tarasowego jest bardzo zróżnicowane. Dlatego bez problemu znajdziemy model dostosowany do wybranej przez nas aranżacji. Pamiętajmy jednak, by wybierając lampy, które znajdą się w poszczególnych strefach naszego tarasu, stawiać na różne wersje, jednak utrzymane w tej samej stylistyce i kolorystyce, najlepiej z jednej serii. Do najpopularniejszych lamp tarasowych należą modele wiszące, stojące, podłogowe, kinkiety, girlandy, reflektory oraz wersje grzewcze. Który model warto wykorzystać w swojej przestrzeni?

Lampy wiszące świetnie sprawdzają się na zadaszonych tarasach. Warto umieścić je na przykład nad stołem. Alternatywą dla nich są lampy stojące. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych przez wielu inwestorów, są kinkiety. Najczęściej montowane są przy wejściu i mogą oświetlać dużą część takiej przestrzeni. Chętnie stosowane jest także oświetlenie podłogowe, do którego zalicza się lampy wbudowane w podłoże. Świetnie sprawdzają się one nie tylko na przykład na krawędziach tarasu, ale również do oświetlania schodów prowadzących z tarasu do ogrodu czy ścieżek oraz podjazdów. Dodatkową opcją oświetlenia tarasu stosowaną głównie ze względów dekoracyjnych, są także girlandy. Lampy grzewcze z kolei świetnie sprawdzają się poza sezonem letnim jako dodatkowe źródło światła, a przede wszystkim ciepła. Obecnie chętnie wykorzystywane jest również oświetlenie LED, które może przybierać różną formę, zarówno minimalistycznych kinkietów, mini latarni, dekoracyjnych słupków, jak i żyrandoli.

Czym kierować się przy wyborze lamp tarasowych?

Wybierając lampy tarasowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakiej strefie chcemy je wykorzystać, aby były one jak najbardziej funkcjonalne, lecz jednocześnie bezpieczne i trwałe. Ze względu na to, że będą wystawione na działanie niekorzystnych czynników, zawsze sprawdzajmy, czy mogą być stosowane na zewnątrz. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, promieniowania słonecznego i deszczu. Należy postawić na oświetlenie tarasowe o klasie szczelności obudowy na poziomie minimum IP44. Modele wpuszczane w grunt z kolei powinny charakteryzować się jeszcze wyższą klasą odporności, na poziomie IP66. Aby nie zwiększyć nadmiernie kwot rachunków za energię elektryczną, stawiajmy na modele energooszczędne.

Jak oświetlenie tarasowe wpływa na aranżację tej przestrzeni?

Oświetlenie tarasowe ma duży wpływ na wygląd tej przestrzeni. Dlatego warto dopasować je do stylu, w jakim ją zaaranżowaliśmy, a także ogólnej stylistyki domu. W przypadku kiedy preferujemy eleganckie dodatki, postawmy na lampy wykonane ze stali lub metalu, przybierające ozdobne formy o ciepłej tonacji. Jeżeli jednak stawiamy na nowoczesny lub minimalistyczny styl, świetnie sprawdzą się lampy kule, proste geometryczne kinkiety z drewna lub betonu, ale też słupki oświetleniowe. Jeśli preferujemy tradycyjny lub rustykalny styl, wybierzmy urokliwe latarenki, a także kinkiety o klasycznej formie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]