Zmywanie naczyń to nasza codzienność. Do wykonania tej czynności konieczne jest użycie znacznej ilości wody. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym mycie naczyń może stać się przyjazne dla środowiska. Warto sięgnąć po metody i środki, które nie tylko pomogą zadbać o naszą planetę, ale mogą dodatkowo przynieść sporo oszczędności.

Zmywanie ręczne czy mycie naczyń w zmywarce – co jest bardziej eko?

Nie ulega wątpliwości fakt, że zmywarka zużywa mniej wody, niż ręczne mycie naczyń. Urządzenie może stanowić ekologiczną alternatywę dla ręcznego zmywania pod warunkiem, że jest świadomie użytkowane. Warto więc wybrać zmywarkę o odpowiedniej klasie energetycznej, prawidłowo ją eksploatować, a także stosować odpowiednie ekologiczne środki myjące. Są one równie skuteczne, co tradycyjne, jednak znacznie bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Ponadto każdorazowo należy załadować zmywarkę do pełna, by uniknąć marnotrawienia wody. Wiele z tych urządzeń posiada program Eco, który zapewnia optymalne zużycie wody i energii elektrycznej.

Jak ograniczyć zużycie wody podczas ręcznego mycia naczyń?

Szacuje się, że przeciętnie podczas codziennego ręcznego mycia naczyń zużywamy kilkadziesiąt litrów wody. Na szczęście można uczynić je bardziej ekologicznym, stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim naczynia powinny być myte zaraz po zakończeniu posiłku. Pozostawienie ich na dłużej w zlewie przyczyni się do zasychania brudu. Wówczas do usunięcia zanieczyszczeń niezbędne będzie użycie większej ilości wody i detergentu. Podczas zmywania ręcznego warto odkręcać kran wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli podczas płukania naczyń. Dobrym rozwiązaniem w ekologicznym myciu naczyń jest wykorzystanie obu komór zlewozmywaka. Moczenie naczyń w ciepłej wodzie i mycie płynem w jednej komorze, a następnie płukanie zimną wodą w drugiej sprawia, że zużycie wody jest mniejsze.

Ekologiczny płyn do naczyń

Zmywanie może stać się ekologiczne poprzez odpowiedni dobór środków myjących. Ekologiczne płyny do naczyń to produkty, w których nie znajdziemy fosforanów, sztucznych barwników i konserwantów. Szkodliwe substancje w trakcie płukania naczyń przedostają się do ekosystemów wodnych, powodując m. in. zakwit glonów. To, z kolei, przyczynia się do blokowania promieni słonecznych, zaburzenia równowagi tlenowej w zbiornikach wodnych, a w rezultacie – do śmierci organizmów w nich żyjących. Ekologiczne płyny do naczyń są biodegradowalne, a ich opakowanie można poddać recyklingowi

Mycie naczyń może być eko dzięki produktom Ludwik Ekologiczny

We wprowadzaniu ekologicznych nawyków do naszej codzienności, pomocne są ekologiczne środki myjące. Jednym z produktów, który wspiera życie w zgodzie z naturą, jest ekologiczny płyn do naczyń Ludwik Ekologiczny o zapachu cytrusów i zielonej herbaty. Produkt jest biodegradowalny, a jego opakowanie może zostać poddane recyklingowi. Płyn nie zawiera boranów, fosforanów, mikroplastików i innych substancji o negatywnym wpływie na środowisko, a dodatkowo jest łagodny dla skóry dłoni. Jego unikalna formuła pozwala na efektywne zmywanie naczyń. System Citric Acid System radzi sobie z przypaleniami, pozostawiając idealnie czyste naczynia. Produkt opiera się na składnikach, które spełniają wysokie kryteria środowiskowe. Posiada oznaczenie EU Ecolabel, które potwierdza spełnianie wysokich kryteriów środowiskowych od pozyskania surowców, przez produkcję, dystrybucję aż do utylizacji.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]