Przechowywanie wina, zarówno w domu, jak i w posiadanej piwniczce wymaga od wielbicieli tego trunku specjalnego przygotowania. Przy jednej czy dwóch butelkach nie jest to jeszcze aż tak istotne, ale kolekcjonerzy dobrze wiedzą, że im lepsze warunki stworzy się leżakującym butelkom, tym lepiej dla późniejszego smaku wina. Czy do przechowywania sprawdzi się stojak na wino ikea? Sprawdzamy.

Stojak na wino Ikea – jaki?

Skandynawska sieć Ikea oferuje w swoim asortymencie kilka różnych opcji przechowywania wina. Jest to zarówno stojak na wino Ikea, w wielu różnych wariantach, półka na wino – możliwa do zamontowania bezpośrednio w ścianie czy klasyczny, drewniany lub stalowy regał idealnie podkreślający urok leżących na nim butelek.

Modele warte uwagi:

 • Stojak na wino Ivar – drewniana rama i stalowa, lakierowana na czarno konstrukcja z charakterystycznie wklęsłymi miejscami na pojedyncze butelki
 • Stojak drewniany Hutten – z jasnego drewna w typowo skandynawskim stylu
 • Stojak Magnetisk – na 12 butelek wina, które umieszcza się w niezabudowanych półeczkach oddzielonych od siebie drewnianymi, obłymi „belkami”. Wyjątkowo wygląda np. w salonie wykończonym w drewnie, ale i we wnętrzach bardzo nowoczesnych.
 • Stalowy stojak na wino Snospira – możliwy do zamontowania bezpośrednio na ścianie i posiadający lubianą przez wiele osób formę modułową. Kilka takich stojaków można połączyć w całość, powiększając swoją kolekcję wina i przechowując ją na długich, naściennych ciągach. Styl: z nutką industrialnego polotu!
 • Półka na wino Tornviken – charakterystyczny sześcian podzielony drewnianymi przekątnymi, które tworzą w nim 4 półeczki na cztery butelki trunku. Również do wykorzystania modułowego, co pozwala z takich sześcianów tworzyć na ścianach przeróżne konstrukcje.
 • Kallax – lśniąco biały wkład na butelki. Jedna z tańszych opcji produkowanych dla marki Ikea stojaków na wino.

Przechowywanie wina – o czym pamiętać?

Co do zasad dotyczących przechowywania wina w domu, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że butelkom nie służy trzymanie ich w przeciągu lub zbyt niskich temperaturach. Optymalnie, zamknięty w butelce trunek powinien mieć dostęp do powietrza, ale nie mówimy tu o korytarzach, w których wieje wiatr ani nieszczelnych piwnicach z gwałtownie zmieniającymi się temperaturami.

 • Butelki powinny leżeć, a nie stać – stąd dobrze znana nazwa „leżakowanie”. Tylko taka pozycja zapewnia stałe nawilżenie korka.
 • Dostęp do powietrza, ale nie przeciąg!
 • Wino, które spożywamy wcześniej, umieszczamy na brzegu półek, a to na specjalne okazje – głębiej
 • Ograniczamy przekładanie butelek, ponieważ trunkom nigdy nie służy nadmierne wstrząsanie
 • Optymalna temperatura to 12 stopni Celsjusza
 • Możliwie zacienione miejsce – wino straci smak i kolor jeśli wystawimy je wprost na światło słoneczne
 • Wilgotność powietrza w miejscu przechowywania – nie mniejsza i nie większa niż 65-80%

 Ceny stojaków na wino w Ikea

W zależności od wielkości stojaka, jego wykonania i ilości butelek, jakie może pomieścić, decydując się na taki produkt w Ikea, możemy nastawiać się na ceny od 50 do około 400 zł. Najtańsze są stojaki i półki wykonane z drewna: Hutten, Magnetisk, ale i stalowa Snospira, a najdroższe regały mieszczące po kilkanaście butelek wina. Wśród nich regał Ivar za 380 zł (dwa warianty wykonania), modułowy sześcian Tornviken – 285 zł czy stalowe regały Omar za 378 zł.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]