Klasyczna wanna wieje nudą? Dla wielu osób tak! Być może właśnie dlatego coraz większa liczba producentów wanien wprowadza do swojej oferty nowinkę, jaka jest wanna drewniana. Mało tego, okazuje się, że na taki produkt jest sporo chętnych! Stylowy wygląd, nastrojowa aura drewna w łazience i współgranie z praktycznie każdą, łazienkową aranżacją to coś, co zdecydowanie kusi.

Co wyróżnia wanny drewniane?

Wolnostojąca wanna drewniana to przede wszystkim coś nowego, czego w polskich łazienkach wcale nie widuje się często. Tym samym budzi ona uśmiech, zdziwienie i nierzadko pytania. Co wyróżnia wanny drewniane? Czym się one cechują? Czy są szczelne i wreszcie… jak wygląda kwestia ich trwałości? To warto wiedzieć!

  • Wykonane z odpornych na uszkodzenia mechaniczne gatunków drewna – zwykle egzotycznego, które ma też wysoką odporność na wilgoć
  • Nieprzeciekające i specjalnie zaimpregnowane, dzięki czemu służą w domach przez lata. Do impregnowania wykorzystuje się m.in. żywice, olej lanolinowy, olej do drewna lub specjalistyczne środki parafinowe.
  • Wzmocnione dodatkowymi warstwami lakieru, co sprawia, że nie przepuszczają wody, są szczelne, a ewentualne zarazki i bakterie znajdujące się w wodzie po kąpieli nie przenikają w głąb struktury drewna
  • Prezentujące się luksusowo i ponadczasowo, a do tego idealnie wpisujące w ekologiczne trendy
  • Prostota instalacji: wystarczy podłączyć wannę do odpływu kanalizacyjnego.

Gdzie najlepiej postawić wannę drewnianą?

Umieszczenie takiej wanny w łazience zależne jest zwykle od ilości posiadanego miejsca. Dla efektownego wyglądu nie zabudowuje się jej z zewnątrz, tak jak wanny klasyczne, a najlepiej wyglądają w formie wolnostojącej. Tym samym, jeśli zastanawiamy się nad tym, gdzie najlepiej postawić wannę drewnianą, powinniśmy wybrać dla niej przestronną łazienkę i miejsce albo w rogu, np. przy samej ścianie, albo w centrum pomieszczenia. To właśnie tam będzie prezentować się najlepiej.

  • Metraż łazienki: przynajmniej 8-9 metrów kwadratowych
  • Wielkość wanny drewnianej: 140-200 cm (standard) lub 160-170 cm (wanny większe)

Drewniana wanna do ogrodu to dobry pomysł?

Ciekawostką jest to, że coraz częściej klienci decydują się na umieszczenie takiej wanny w przydomowym ogrodzie. Dlaczego? Ponieważ w tym miejscu stanowi atrakcyjny dodatek, który pozwala na ciepłe bądź chłodne kąpiele np. wieczorową porą. Drewniana wanna do ogrodu to również dobry pomysł gdy rozważa się jej formę nie tradycyjną, a w kształcie tzw. balii. Wkomponowana w relaksacyjną sferę ogrodu może stać się miejsce rodzinnych spotkań przerywanych siedzeniem w gorącej wodzie i cieszeniem się np. lampką dobrego wina.

  • Zalety: oryginalna forma wypoczynku i kąpieli, naturalny klimat, ciepło drewnianego wykończenia, niebanalność, pro-ekologiczne inspiracje i zdecydowane wyróżnienie ogrodu wśród setek innych.
  • Wady wanny drewnianej w ogrodzie: na zimę trzeba ją będzie opróżnić z wody i dobrze zabezpieczyć. Mimo wykonania z drzew odpornych na niskie temperatury i wilgoć, woda stojąca w takim zbiorniku może zamarznąć, co rozpierałoby wannę i mogło doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet rozerwania. Dodatkowo, przed mrozami warto też odkręcić od wanny wszelkie wężyki i kurki tak, żeby nie zardzewiały pod wpływem opadów, wilgoci i mrozu. Wiosną swobodnie przykręci się je na nowo.

Wanny – balie ogrodowe z drewna, które przeznaczone są do morsowania (kąpiele na zimno) są mocniej od pozostałych odporne na mróz, ale i tak po kilku dniach ich użytkowania lepiej jest je opróżnić, by nie narażać drewna na pękanie. Wyjątek: wanny dogrzewanie specjalnymi piecykami. Tu już nawet minimalne podgrzanie wody ochroni ją przed zamarznięciem, więc nie będzie trzeba tak szybko jej wymieniać.

Jaki jest koszt drewnianej wanny?

Koszt drewnianej wanny nie jest kwotą najniższą i to chyba jedyny jej poważny minus. Wanny z drewna przeznaczone do wnętrz będą oczywiście nieco tańsze niż te, które kupuje się do postawienia w ogrodzie, ale cena i tak może zaskoczyć. Wanny ogrodowe produkowane na zamówienie, ze specjalnymi parametrami, dodatkami i zdobieniami mogą kosztować nawet ponad 20 000 zł. Krótko mówiąc, nie jest to opcja dla osób, które dysponują mocno ograniczonym budżetem. Z kolei wanna drewniana do łazienek to wydatek rzędu od ok 3000 zł (modele najtańsze) – w górę.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]