Turkuć Podjadek najczęściej występuje tam, gdzie jest wilgoć. Na terenie Polski znajdziemy go właściwie w każdym obszarze. Najczęściej jednak możemy się go spodziewać w sadach, ogrodach a nawet przydomowych donicach. Bardzo lubią wszelkiego rodzaju torfy. Prowadzą nocny tryb życia i zamieszkują pod ziemią. Jeśli chodzi o żywienie, to upodobały sobie zwłaszcza bulwy i korzenie wszelkich roślin. Co ciekawe, są wszystkożerne, więc jadają inne szkodniki, takie jak ślimaki, dżdżownice, larwy i tym podobne. W wypadku, gdy mamy problem z inwazją wyżej wymienionych, Turkuć Podjadek może okazać się naszym wybawicielem. Potrafi nieźle rozprawić się z resztą niechcianego towarzystwa. Kiedy jednak ten rodzaj pożywienia się skończy, zabierze się za nasze uprawy. Jeśli uważasz, że na twój teren wkradł się Turkuć Podjadek- larwa, postać dorosła oraz oznaki jego bytności zostały opisane poniżej. Możesz więc upewnić się co do swoich przypuszczeń. 

Turkuć Podjadek- larwa. 

O ile dorosły Turkuć Podjadek jest dość charakterystyczny, tak rozpoznanie go w stadium larwy może już sprawić nieco kłopotów. Samice składają jaja w czerwcu. Jest to dość pokaźna ilość, bo około 300 na każdą z nich. Po mniej więcej 3 tygodniach wylęgają się z nich larwy. Cechuje je brak skrzydełek, mogą być zabarwione lekko brunatnie lub czerwono. Pod koniec stadium rozwijają się delikatne, krótkie skrzydełka. Dobra wiadomość jest taka, że tylko niewielka ich część przeżywa i rozwija się dalej. Zła jest taka, że te, które przeżyją są gotowe do siania zniszczenia w naszym ogrodzie już na jesieni. 

Turkuć Podjadek- postać dorosła. 

Turkuć Podjadek jest jednym z największych owadów w Polsce. Dzięki temu dość łatwo go rozpoznać, kiedy jest dorosły. Osiąga nawet do 7 cm długości. Charakterystyczny jest także jego dość mocno rozbudowany pancerz i dwie pary skrzydeł. Właściwie nie sposób go nie rozpoznać, kiedy widzimy go w całej okazałości. 

Jak znaleźć Turkucia Podjadka?

Są pewne poszlaki, które mogą wskazać nam obecność Turkucia Podjadka na naszych terenach. Żyje on pod ziemią, jest duży, dzięki czemu łato zauważyć dość pokaźne tunele, które tworzy. Ziemia wokół nich będzie naruszona, spotyka się też niewielkie otwory w glebie. Jako, że żywi się konarami i bulwami roślin, to bardzo charakterystyczną oznaką będzie zniszczenie i więdnięcie sadzonek młodych roślin w pobliżu tuneli. Nie napotkamy też prawdopodobnie innych szkodników, takich jak larwy czy ślimaki, ponieważ dorosłe osobniki Podjadka chętnie się nimi żywią.