Kolorowy, wyróżniający się trójbarwnymi odcieniami liści kroton, to kwiat bardzo chętnie uprawiany zarówno w polskich domach, jak i ogrodach. Stworzony dla tych, którzy lubią grę kolorów i takie ozdoby roślinne, które zaskakują swoim nietypowym wybarwieniem. Dominujące odcienie jego liści to różowy, zielony i żółty, które są ze sobą tak poprzeplatane, że stanowią na parapecie prawdziwą atrakcję.
Kroton – garść informacji i właściwa uprawa
Naturalnym środowiskiem krotona, który do Polski zawitał już ładnych parę lat temu, jest Malezja, Polinezja i Indonezja. Egzotyczne pochodzenie i warunki, w których się rozwijał, sprawiły że stanowi on w naszej strefie klimatycznej jedną z najbardziej efektownych ozdób. W samej Europie pojawił się w XIX wieku jako luksusowy kwiat do drogich, pokazowych oranżerii. Nazywany również trójskrzynem pstrym, a w łacinie Codieum, jest w sklepach ogrodniczych bardzo chętnie poszukiwanym kwiatem.
Wygląd rośliny cechuje się dużą zmiennością. Każdy z jego liście wybarwia się nieco innymi odcieniami żółci, szkarłatu, różu, pomarańczy, purpury i brązów, a nierzadko podziwiać na nich można również biel i zieleń. Jakby tej dekoracyjności było mało, na powierzchni liści znajdują się też kontrastujące ze sobą wzory: od smug i kropeczek, przez plamki, obrzeżenia, aż po paski. Wielbiciele tej rośliny mówią, że co roku potrafi ona zaskoczyć czymś nowym, a młode liście często popisują się jeszcze ciekawszym ubarwieniem niż starsze.
Wysokość:
- Odmiany domowe mogą sięgać kilkudziesięciu cm
- Odmiany ogrodowe przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji – nawet kilku metrów!
Gdzie ustawić? Trójskrzyn lubi stanowiska jasne, ale nie mocno nasłonecznione. Lepiej nie stawiać go tam, gdzie bezpośrednio przez większość dnia intensywnie padają promienie słoneczne. Zbyt duża ich ilość spowoduje pojawienie się na liściach brązowych plam. Jednocześnie, nie stawiamy go w cieniu. Optymalna temperatura to 20-24 stopnie Celsjusza latem oraz 18-20 stopni zimą.
Wrażliwość: na mrozy i przeciągi oraz nietypowe, silne wahania temperatury.
Uważać należy na podłoże, w jakim krotona wsadzamy. Nie powinno być ono ani nadmiernie suche, ani też przesadnie wilgotne. Kwiat lubi wodę, ale nie w dużych ilościach, dlatego utrzymywanie stałej, delikatnej wilgotności podłoża wymaga od nas dużej uwagi. Ważnym punktem jest zraszanie jego liści – wyglądają dzięki temu wyjątkowo pięknie.
Dla lepszego efektu uprawy nawozimy roślinę środkami działającymi długofalowo, a po przesadzeniu dobrze jest zmieszać granulki kupionego nawozu w proporcjach jednej łyżeczki na litr podłoża.