Miłośnicy literatury wiedzą doskonale, jak ważne jest stworzenie sobie odpowiedniego miejsca, w którym można w spokoju oddać się lekturze. Jeżeli Ty także jesteś prawdziwym molem książkowym, stwórz sobie salon z biblioteczką, w której znajdą się twoje ulubione tytuły.

Z tego artykułu dowiesz się jak wyczarować własną biblioteczkę w każdym salonie i to niezależnie od metrażu pomieszczenia. Podpowiemy, jak wybrać nowoczesne regały na książki, które nie tylko pomieszczą wszystkie woluminy, ale także nadadzą Twemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Biblioteczka w salonie – od czego zacząć? 

Jeżeli planujesz zakup regałów na książki, to zanim udasz się do sklepu, zastanów się nad kilkoma bardzo istotnymi kwestiami. 

  • określ, ile miejsca możesz przeznaczyć na regał na książki oraz jakie wymiary mogą mieć potencjalne meble;
  • wybierz odpowiedni styl i kolor nowych regałów, które powinny współgrać ze stylem, w jakim został urządzony salon,
  • zastanów się nad tym, ile półek powinien mieć idealny regał – od tego zależy jak dużo książek będzie można na nim ustawić,
  • pomyśl, czy będzie to regał stojący, czy też półki zawieszone na ścianie,
  • zastanów się nad pozostałymi funkcjami regału, czy chcesz ustawiać na nim wyłącznie książki, czy może powinno znaleźć się na nim miejsce na dekoracyjne drobiazgi, 
  • przemyśl, z czego ma być zrobiony regał na książki: wolisz naturalne materiały takie jak drewno, czy raczej wolisz nowoczesny regał ze szkła i metalu?

Domowa biblioteczka powinna być dopasowana do Twoich oczekiwań oraz do ilości książek, które posiadasz oraz zapewniać wolne miejsce na książki, które będziesz kupować.

Urządzamy domową biblioteczkę

W ofertach sklepów meblowych takich jak na przykład Jarstol Meble dominują regały na książki wykonane z naturalnego drewna. Cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ drewno jest materiałem ponadczasowym, które sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Drewniana biblioteczka w pokoju pozwoli na bezpieczne przechowywanie książek, a jednocześnie stanie się prawdziwą ozdobą Twojego domu. 

Jeżeli udało Ci się już znaleźć idealne miejsce na biblioteczkę i znalazłeś odpowiedni regał, pora zastanowić się nad tym, czego jeszcze potrzebujesz, aby stworzyć przestrzeń, w której będziesz oddawać się lekturze. Czego jeszcze potrzebuje biblioteczka w domu?

  • Odpowiednie oświetlenie: może to być stylowa lampa stojąca lub wiszący na ścianie kinkiet, dodatkowo nowoczesne regały posiadają często lampki LED zamocowane na półkach;
  • wygodny fotel, a jeśli pomieszczenie ma duży metraż to nawet niewielka sofa, czyli miejsce, w którym usiądziesz podczas lektury;
  • niewielki stolik kawowy, na którym będzie można odstawić na przykład kubek z gorącą herbatą;
  • dywan puszysty koc, poduszki, czyli drobiazgi, które wprowadzają przytulną atmosferę w każdym wnętrzu. 

Regały na książki i nie tylko 

Podczas urządzenia domowej biblioteczki warto pamiętać, że najważniejsza jest funkcjonalność i komfort użytkowania. Dlatego regały na książki muszą być dopasowane do Twoich potrzeb. Książki ustawione na półkach powinny być łatwo dostępne, zwłaszcza te, po które lubisz często sięgać. 

Domowa biblioteka może pełnić dodatkowe funkcje, jeśli zdecydujesz się na praktyczne rozwiązanie, jakim jest regał z zamykaną szafką, to oprócz książek zmieścisz w nim na przykład dokumenty i rozmaite drobiazgi, które chcesz mieć pod ręką.

Stylowe regały do Twojego salonu — podsumowanie

Jeżeli naprawdę kochasz książki, regały stanowią najważniejsze meble w Twoim salonie. Domowa biblioteka może się stać prawdziwą ozdobą domu, pod warunkiem że zadbasz o wybór odpowiedniego regału. 

Elegancki mebel, którego półki zapełniają dziesiątki woluminów, powinien być dostosowany stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia domu. Musi być solidny i stabilny, a półki powinny mieć jak największą nośność. Poświęć nieco czasu na wybór odpowiedniego mebla i wykaż się kreatywnością podczas aranżacji półek – w ten sposób stworzysz domową biblioteczkę, która pozwoli Ci pochwalić się gościom Twoją pasją czytelniczą.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]