Domy energooszczędne charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, co wynika z zastosowania rozwiązań technologicznych zmniejszających jej zużycie. W rezultacie eksploatacja takiego budynku może być bardziej opłacalna, niż w przypadku obiektów o tradycyjnej konstrukcji. Nieco inaczej wygląda to pod kątem kosztów samej budowy. Dom energooszczędny musi bowiem spełniać różne wytyczne, które zwykle trzeba uwzględnić jeszcze na etapie tworzenia projektu.

Wymagania dla domów energooszczędnych

Wymogi techniczne dla domów energooszczędnych zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Budynki te muszą charakteryzować się przede wszystkim odpowiednim współczynnikiem EUco, który określa ich całkowite zapotrzebowanie energetyczne na cele grzewcze i zwykle podawany jest w kWh/m2. W przypadku standardowych domów wynosi on powyżej 70 kWh/m2 na rok, natomiast dla  domów energooszczędnych powinien sięgać maksymalnie 30-60 kWh/m2 na rok. Rozporządzenie określa też wymagany współczynnik przewodzenia ciepła dla poszczególnych przegród zewnętrznych, w tym stropu nieogrzewanej piwnicy, dachu, ścian zewnętrznych, okien czy drzwi wejściowych. Wytyczne pod względem tych parametrów są zdecydowanie mniej restrykcyjne w przypadku domów o tradycyjnej konstrukcji, co pozostaje nie bez wpływu na koszty inwestycji.

Kosztorys budowy domu

O kosztach budowy domu energooszczędnego i standardowego decydują różne czynniki. Istotna jest zarówno kubatura, jak i jej kształt czy wielkość. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj użytych materiałów. Aby dokładnie przeanalizować kosztorys, warto zastosować odpowiedni kalkulator budowy domu. Narzędzie to pozwala na zestawienie konkretnych parametrów inwestycji, w oparciu o które przedstawiony zostanie szacunkowy cennik inwestycji. Kalkulator kosztów budowy domu powinien uwzględniać np. powierzchnię użytkową, obecność pięter czy poddasza, rodzaj dachu oraz typ stropu, a także ewentualny garaż. Warto pamiętać, że część wydatków trzeba ponieść jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Na szybkie oszacowanie wstępnych kosztów pozwala kalkulator na stronie New-house. Firma udostępnia też własne projekty domów energooszczędnych.  

Elementy konstrukcyjne i instalacje w domu energooszczędnym

Domy energooszczędne muszą spełniać konkretne wytyczne w zakresie ocieplenia ścian, stropów czy ław fundamentowych, dlatego konieczne jest zastosowanie elementów konstrukcyjnych o wysokiej klasie izolacyjności. Materiały te są z reguły droższe, niż w przypadku tych wystarczających do budowy domu tradycyjnego. Warto jednak pamiętać, że koszty pozostałych elementów konstrukcyjnych utrzymują się na zbliżonym poziomie. O ile izolacja domu energooszczędnego posiada nierzadko nawet dwukrotnie wyższą cenę, o tyle fundamenty, ściany nośne i działowe, stropy, zadaszenie z kominem oraz drzwi, okna i parapety można w obu przypadku sfinansować przy zbliżonym budżecie. Największe różnice w kosztach dotyczą instalacji. W obu przypadkach wydatki związane z wykonaniem instalacji grzewczej, elektrycznej i wodnokanalizacyjnej są podobne. W domach energooszczędnych zaleca się jednak montaż ogniw fotowoltaicznych czy systemu rekuperacji, co zwykle podnosi koszt inwestycji o dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Porównanie kosztów a zwrot z inwestycji

Zgodnie z przyjętymi danymi, całkowity koszt budowy domu energooszczędnego do stanu surowego zamkniętego będzie o około 20% wyższy, niż domu tradycyjnego. Jeszcze droższą inwestycją jest dom pasywny, którego finalna cena w znacznej mierze zależy od wydatków związanych z budową instalacji przeznaczonych do poboru zysków bytowych i słonecznych. Odpowiednio wyposażony budynek z własną elektrownią może być droższy o nawet 30-40%, niż dom tradycyjny. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie koszty eksploatacyjne takiego obiektu są wyjątkowo niskie, a nierzadko bliskie zeru. Uwzględniając wszystkie potencjalne oszczędności, naddatek związany z droższą inwestycją może się zwrócić już po średnio 10-12 latach.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]