W ostatnich latach panele winylowe stają się coraz modniejszą opcją na wykorzystanie we wnętrzach domowych i firmowych. Wybieramy je do salonów, sypialni, biur, ale i pokojów dziecięcych. Czym różnią się one od tradycyjnych paneli i jakie mają zalety? Czy nadają się do kuchni i jak szybko można je zamontować?

Panele winylowe od A do Z

Na początek warto wiedzieć, że panele wykonane z winylu cechuje tzw. warstwowość. Główny rdzeń to winyl położony na desce w kilku warstwach, co sprawia, że całość jest wyjątkowo lekka i elastyczna. Niektórym przypomina nawet starodawne linoleum, chociaż nie ma z nim kompletnie nic wspólnego! Nowoczesne panele tego rodzaju uważane są wręcz za ekskluzywną formę dekoracji podłogi i nie ma w tym żadnej przesady.

Wygląd: Imitują drewno i to w wielu różnych wariacjach kolorystycznych, więc jest w czym przebierać.

Montaż winylowych paneli jest bajecznie prosty i praktycznie można go wykonać samodzielnie. Deski winylowe układa się przy sobie na tzw. klik i to wszystko! Niektóre są też w opcji klejonej do podłoża, ale to już kwestia decyzji w czasie zakupów.

Na uwagę zasługuje konserwacja i dbanie o panele: ich miękkość sprawia, że mogą pozostawać na nich ślady np. w momencie upuszczenia na podłogę noża. To jednak nie sprawia, że sięgamy po nie mniej chętnie, bo komfort chodzenia i przyjemność dotyku winylowego materiału pod stopami wynagradza te drobne uciążliwości. Dodatkowo, fakt, że są cienkie, sprawia, że świetnie nadają się pod ogrzewanie podłogowe i ciepło bijące od umieszczonej pod nimi instalacji o wiele lepiej czuje się na stopach, a i bez ogrzewania tego typu, winyl nie jest tak lodowaty jak np. kafelki i płytki.

Panele czyści się bez użycia wybielaczy czy innych ostrych środków czyszczących, a jak wskazują poszczególni producenci, warto tu korzystać z dedykowanych im, konkretnych płynów.

Zalety tego rodzaju paneli sprawiają, że montuje się je dzisiaj w wielu miejscach: od kuchni, łazienek, sypialni, pokoików dziecięcych, po biura, galerie handlowe i siedziby firm. Są odporne na działanie wilgoci, łatwo możne je wymienić, nie stwarzają też montażowych uciążliwości i nie trzeba czekać z ich założeniem na specjalistę, który akurat wyjechał do Anglii.

Czym różnią się od innych paneli? W zestawieniu np. z wersją laminowaną: są w stu procentach wodoodporne, bo wykonane z nieprzetworzonego winylu, ich rdzeń również stanowi tworzywo sztuczne bez domieszek drewna, co zdarza się w panelach laminowanych. Mają mniejszą grubość, więc zabierają mniej przestrzeni, a ich wykończenie może być zarówno gładkie, jak synchroniczne, w zależności od tego, która opcja bardziej nam się podoba.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]