Urządzenie kuchni od A do Z to zadanie, do którego warto podejść z dużą uwagą. To właśnie w niej będziemy nie tylko przygotowywać posiłki dla siebie czy bliskich, ale i spędzać dużo czasu, dlatego aranżując kuchnię i kupując do niej odpowiednie meble kuchenne, nie warto się spieszyć! Rozsądne i przemyślane zakupy sprawią, że to wnętrze będzie nam służyć przez lata, a do tego świetnie wyglądać.
Meble kuchenne – jak je wybierać?
Podczas doboru mebli kuchennych warto stosować się do kilku podstawowych i niezwykle praktycznych zasad.
- Po pierwsze: kolor. Do pomieszczeń dużych i z oknem barwy mebli mogą być ciemniejsze, ale w przestrzeniach małych i ciemnych, absolutnie nie. Jasne kolory zawsze optycznie powiększą kuchnię i sprawią, że przyjemniej będzie się w niej siedziało.
- Po drugie: lustra. Polecane do wyjątkowo wąskich kuchni np. w formie frontów meblowych – sprawiają, że nawet maleńkie pomieszczenie wyda się o wiele większe.
- Po trzecie: materiał wykonania. Tradycyjne drewno jest ciężkie, masywne i wytrzyma lata, ale ma swoją cenę, więc trzeba o tym pamiętać. Dużo tańsza jest drewnopodobna sklejka, która w wielu przypadkach łudząco przypomina drewno, ale jest mniej trwała.
- Po czwarte: własne potrzeby i estetyka wizualna. Jeśli zawsze marzyły nam się białe meble do kuchni, nie rezygnujmy z tego marzenia tylko dlatego, że ktoś powiedział nam, że białe brudzi! To my będziemy spędzać w kuchni wiele czasu, więc to przede wszystkim nam ma się ona podobać.
- Po piąte: zabudowa urządzeń w meblach. To bardzo praktyczne rozwiązanie pozwoli „schować” zmywarkę, lodówkę, piekarnik czy mikrofalówkę, więc jeśli nie chcemy sprzętów „z różnej parafii” na widoku, warto wziąć tę opcję pod uwagę.
- Po szóste: z połyskiem czy matowe? Tu kierujmy się własnym gustem oraz świadomością tego, że fronty meblowe polerowane sprawiają wrażenie większej głębi i przestrzeni niż meble całkowicie matowe.
- Po siódme: półki otwarte czy zamknięte? W meblowych wariacjach możemy zdecydować sami, czy większość mebli ma mieć wnętrze zasłonięte od oczu, czy wręcz przeciwnie. Standardowo dla porządki i estetyki lepiej jest postawić na to pierwsze, zostawiając jednocześnie jedną lub dwie półki otwarte np. na dekoracje czy drobne gadżety kuchenne, po które sięga się wyjątkowo często.
Bardzo ważnym punktem przy doborze mebli do kuchni jest także jej układ. Popularne układy to ciągi szafek na bazie litery „L” oraz „U”, które sprawdzają się w małych i średnich pomieszczeniach. W dużych wnętrzach warto rozważyć wyspę kuchenną, która będzie jednocześnie miejscem na mini jadalnię.