W ostatnim czasie na rynku łazienkowym obserwujemy odrodzenie zainteresowania brodzikami, jednakże w wersji akrylowej. Chociaż przez pewien czas wydawało się, że odpływy liniowe całkowicie zdominują rynek kabin prysznicowych, to niskie brodziki z tego wytrzymałego materiału udowodniły, że nie tylko równają się z nimi pod względem estetycznym, ale dają dużo większą swobodę montażu. Jakie są kluczowe argumenty przemawiające za wyborem akrylowych brodzików?

Technologia montażu brodzików akrylowych jest znacznie prostsza w porównaniu do instalacji odpływów liniowych. Dla wielu budowlańców i właścicieli domów jest to istotna zaleta, szczególnie podczas remontów, gdzie łatwość i szybkość montażu mogą znacząco skrócić czas trwania prac i znacząco obniżyć koszty remontu.

W przypadku łazienki w dopiero powstającym domu nie musimy mierzyć się z tzw. zastaną rzeczywistością. Do zamontowania brodzika i odpływu liniowego potrzebujemy bowiem zupełnie innego przygotowania.

Zamontowanie odpływu liniowego to dość skomplikowana operacja. Wykuwanie otworu pod odpływ liniowy wymaga precyzji – należy zadbać o to, by miejsce to było odpowiednio wycentrowane i zapewniało właściwe spadki dla odprowadzenia wody.

Równie istotne  jest przygotowanie podejścia kanalizacyjnego. Wymaga to podłączenia odpływu z zachowaniem minimalnego, zalecanego spadku o wartości 2%. Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża pod odpływ, co wymaga to wyliczenia różnicy wysokości między wylewką a powierzchnią odpływu, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie jastrychu. Zanim odpływ zostanie ostatecznie zamontowany, ważne jest dokładne oznaczenie jego lokalizacji i przygotowanie podłoża pod nóżki stabilizujące. Odpowiednie przewiercenie i montaż nóżek to gwarancja, że odpływ będzie solidnie zamocowany i pozostanie na swoim miejscu.

Ostatnim etapem jest umieszczenie odpływu w przygotowanym miejscu, podłączenie go do rury kanalizacyjnej i dokładne zabezpieczenie przed przeciekaniem. Warto również przeprowadzić test szczelności instalacji, aby upewnić się, że została wykonana prawidłowo i nie występują żadne nieszczelności.

Ufff… To by było mniej więcej na tyle, oczywiście później czeka nas jeszcze położenie kafli pod kątem i ich eleganckie spasowanie.

A jak wygląda montaż brodzika? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale z pewnością dużo szybsze niż “budowa” pod odpływ liniowy. Zaczynamy od złożenia syfonu, następnie montujemy go w brodziku, a po tym – brodzik mocujemy do podłoża lub ściany w zależności od modelu. Ostatni etap to uszczelnienie. Całość “operacji” zajmie kilka godzin.

W przypadku remontu łazienki, przeróbka pod odpływ liniowy jest naprawdę sporym wyzwaniem, które wymaga skucia posadzki, dlatego warto jest zainteresować się brodzikami.

Z estetycznego punktu widzenia, niskie brodziki akrylowe oferują nowoczesny wygląd, który doskonale komponuje się z różnymi stylami łazienek. Mogą one stanowić zarówno subtelne uzupełnienie minimalistycznego wnętrza, jak i dominujący element dekoracyjny, zwłaszcza gdy wybieramy ostatnio coraz modniejsze, czarne brodziki akrylowe. Produkt ten oferuje m.in. polski producent Sevante, który w asortymencie ma brodziki akrylowe w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach.

Kwestie bezpieczeństwa to kolejny argument za brodzikami akrylowymi. W przeciwieństwie do gładkich kafli, które mogą być śliskie, brodziki często posiadają antypoślizgowe powłoki, co jest szczególnie ważne w domach z małymi dziećmi lub osobami starszymi. Co istotne – akryl jest materiałem utrzymującym ciepło, dlatego też robi coraz większą karierę w przypadku różnych rozwiązań, nie tylko takich jak brodziki, ale i np. wanny wolnostojące.

Pod względem kosztów, niskie brodziki akrylowe zazwyczaj są tańsze niż kompleksowa instalacja odpływów liniowych, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie, pragnących jednak zachować wysoki standard wykończenia łazienki.

Patrząc na wszystkie te argumenty, nie ma zaskoczenia, że brodziki wracają do łask w nowej, akrylowej formie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]