Obraz do salonu to ukoronowanie aranżacji wnętrza. Powinien być spójny z jego stylem i kolorystyką, przy tym musi się po prostu podobać, bo będziemy go oglądać codziennie. Ma prawo być wymarzony i inny niż wszystkie. Można kupić gotowy obraz lub zamówić jego namalowanie. W tym drugim wypadku mamy realny wpływ na jego wygląd na każdym etapie tworzenia.

Obraz do salonu glamour – wyrafinowana elegancja i minimalistyczna kolorystyka

Glamour to styl, który uwielbia błyszczeć. Blask jest jego cechą charakterystyczną. Natomiast kolorystyka salonów glamour jest dość prosta – raczej nie uświadczymy tu soczystych barw, nawet pastele nie są obowiązkowe. Króluje biel przetykana srebrem i złotem. Meble mogą być nowoczesnym połączeniem metalu i szkła lub klasycznie – ciemnym drewnem.

W takim wnętrzu na ścianach zwykle goszczą obrazy w odcieniach bieli i czerni z dodatkiem srebra. Ważny jest efekt odbicia światła. Tematyka? W zasadzie dowolna – może to być flora bądź fauna, ale równie dobrze sprawdzi się architektura lub abstrakcja.

Jaki obraz do salonu skandynawskiego?

Styl skandynawski, z jednej strony prosty i surowy, z drugiej jest mocno zakorzeniony w naturze. Drewniane meble i dodatki, dekoracje z naturalnych materiałów, prostota i dużo światła – tak w skrócie można scharakteryzować styl skandynawski, najczęściej oparty na motywach geometrycznych. Charakterystyczna dla niego jest biel, szarość, cytrynowa żółć i chłodny granat.

W salonie skandynawskim dobrze prezentują się geometryczne abstrakcje i obrazy inspirowane tematyką faunistyczną. Raczej nie stawia się na wierne odtwarzanie natury.

Styl nowoczesny – klasyka wiecznie młoda

Styl nowoczesny często definiowany jest jako współczesna awangarda. Jednak prawda jest inna – styl nowoczesny, często nazywany też modernistycznym, powstał sto lat temu i zdecydowanie bliżej mu do klasyki niż współczesności. W nowoczesnych salonach najlepiej sprawdzają się portrety, pejzaże, krajobrazy, malarstwo realistyczne. Oprawione w proste ramy obrazy stają się ponadczasowe – ten typ malarstwa praktycznie nigdy nie wychodzi z mody.

Jaki kolor powinien mieć obraz do salonu?

Obraz do salonu powinien być dobrany tak, by dobrze komponował się z wnętrzem. Można tu postawić na dwa warianty: spójność z kolorystyką przestrzeni lub kontrast.

Dużo będzie zależało od stylu wnętrza – w salonie japońskim najlepiej sprawdzi się połączenie czerwieni i czerni, w glamour czerni, bieli i srebra, w skandynawskim sprawdzą się żywe kolory a w nowoczesnym klasyczne połączenia barw.

Powyższe przykłady zakładają, że obrazy zawisną na białych ścianach. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na odmienną aranżację salonu, dobór barw na obrazie powinien być inny.

Gdzie kupić obraz do salonu?

Galerie sztuki i wystawy uliczne to miejsca, w których można kupić obraz praktycznie od ręki. To dobry wybór, jeśli nam się spieszy.

Warto jednak zwrócić uwagę na inną możliwość: obraz na zamówienie. Współczesna sztuka jak się okazuje ma wiele do zaoferowania, także w dziedzinie obrazów.

Jednym z malarzy oferujących malowanie obrazów do salonu na zamówienie jest Ludwik Linnen, artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Zamawiając u niego obraz olejny na wysokiej jakości lnianym płótnie można mieć realny wpływ na jego końcowy wygląd.

Ludwik Linnen jest otwarty na sugestie i uwagi, chętnie zaprasza do swojej pracowni i pozwala oglądać dzieło w trakcie tworzenia, co wcale nie jest takie oczywiste. Ważne: to klient wybiera tematykę i kolorystykę obrazu, artysta służy pomocą, radą i doświadczeniem. W efekcie powstaje jedyny i niepowtarzalny obraz do salonu, pasujący do otoczenia, ale też wpisujący się w gust i wrażliwość estetyczną zamawiającego.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]