Pranie butów dostarcza większości z nas więcej wyzwań, niż mogłoby się wydawać. Jak prać buty, żeby się nie zniszczyły? Jaki program prania wybrać do butów sportowych, a jaki do wykończonych zamszem? Czy każdy rodzaj obuwia można prać w pralce, czy jednak będzie to dla ulubionych trampek, sandałów czy butów zimowych przysłowiowy gwóźdź do trumny? Podpowiadamy jak prać buty i jak nie doprowadzić przy tym to do ich całkowitego zniszczenia.

Jak prać buty w pralce – najważniejsze informacje 

O tym, jak prać buty w pralce i czy w ogóle możemy w ten sposób je odświeżyć, poinformuje nas metka nadrukowana na obuwiu. W większości metkę z taką informację znajdziemy na pudełku kupionego obuwia, ale jeśli już się go pozbyliśmy – zerknijmy wprost do wnętrza buta. Minimalna metka będzie w nim naklejona w okolicy wsuwanej do środka pięty i tam właśnie znajdziemy podstawowe dane dotyczące prania.

  • Jeśli obuwie nadaje się do pralki – możemy je do niej włożyć w odpowiedni sposób i pamiętając o ustawieniu właściwego trybu i temperatury prania.
  • Jeśli się nie nadaje – nie ryzykujmy! Poświęcenie nieco więcej czasu na czyszczenie ręczne naprawdę się opłaci, a przy tym oszczędzi nam konieczności kupowania nowego obuwia, bo to wyprane w pralce będzie się nadawać tylko do wyrzucenia.

Główne zasady dotyczące prania butów w pralce:

  • Nie pierzemy w niej butów klejonych, tylko szyte – klej może puścić pod wpływem wody
  • Do pralki wrzucamy buty wstępnie oczyszczone – bez grud zaschniętego błota czy tkwiących w podeszwie kamieni. Te elementy wyjmujemy i otrzepujemy but wcześniej!
  • Pozbywamy się sznurówek – to pozwoli na dokładne wypranie buta i nie pozostawi w okolicy sznurówek brudnych śladów i odbić
  • Nigdy nie wrzucamy butów do pralki „ot tak”. Zawsze umieszczamy je w worku do prania, tak samo jak np. bieliznę. Pokrowce tego typu są tanie i można je kupić w każdym sklepie obuwniczym, podobnie jak w większości odzieżowych
  • Do wnętrza pralki wrzucamy razem z butami ręcznik – dzięki niemu twarda podeszwa nie będzie się tak mocno obijać o bęben, więc zminimalizujemy ryzyko jego uszkodzenia
  • Proszek lub płyn do prania dozujemy racjonalnie! Nie ma sensu przesadzać z ilością. Dodatkowo nie dodajemy żadnych płynów zmiękczających, bo mogą źle wpłynąć na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie
  • Program pralki: jeśli instrukcja na bucie nie wskazuje inaczej to ustawiamy krótki program prania, ok 30-35 minut i nie podkręcamy temperatury na więcej niż 40 stopni Celsjusza. Obroty niskie, żadnego wirowania!
  • Buty w pralce pierzemy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie należy traktować ich prania jako rutyny powtarzanej co miesiąc, bo po prostu szybko się wtedy zniszczą.

W/w zasady to najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać, ale jeśli metka na bucie wskazuje inną temperaturę niż powyższa uśredniona, to zróbmy tak, jak radzi producent.

Jak prać buty sportowe w pralce?

Wśród obuwia sportowego wyróżniamy zarówno modele, które można prać w pralce, jak i takie, których prania w ten sposób się nie zaleca. Jak prać buty sportowe w pralce, jeśli producent to zaleca? Najlepiej trzymać się niskich temperatur prania, od 30 do 40 stopni Celsjusza maksymalnie, wybierając krótki program i omijając wirowanie. W żadnym z przypadków pranego mechanicznie obuwia nie powinniśmy ustawiać jego wirowania. Inwazyjność tego etapu bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Ciekawostka: niektóre pralki są wyposażone w program tzw. prania ręcznego i właśnie to ustawienia warto wykorzystać, jeśli wyjątkowo zależy nam na tym, by chronić obuwie w czasie prania.

Jak prać buty zamszowe w pralce?

Zamsz jest specyficznym materiałem, który z racji swojej mechatości i delikatności w żadnym razie nie powinien być w pralce prany! Oczywiście, zakaz ten powinny wziąć pod uwagę osoby, którym zależy na doskonałym wyglądzie swojego obuwia. Ci, którzy starych i tak już zniszczonych butów zamszowych nie zamierzają nosić nigdzie indziej niż we własnym ogrodzie, mogą je wrzucić do pralki, ale licząc się z tym, że po wyjęciu będą one wyglądać po prostu fatalnie. Jak dokładniej? Cóż, już czysta woda podczas prania zostawi na powierzchni butów brzydkie zacieki i przebarwienie, a brud wyciągnięty z obuwia w momencie kręcenia się bębna, wchłonie się z powrotem w materiał, sprawiając, że będzie on wyglądał jeszcze gorzej.

Jak prać białe buty w pralce?

Białe obuwie trudno jest doczyścić ręcznie, więc jeśli producent zaleca pranie mechaniczne, warto do niego podejść z odpowiednim przygotowaniem. Jak prać białe buty w pralce? Temperatura: mniej więcej 30 stopni, do tego detergent w proszku lub płyn do prania. Obowiązkowo po wyjęciu sznurówek umieszczamy buty w pokrowcu do prania, co zabezpieczy je podczas obracania się bębna w pralce. Nie wirujemy! W ten sposób możemy swobodnie wyprać białe trampki czy inne sportowe buty, pod warunkiem, że producent nie radzi inaczej.

Czy buty na rzepy można prać?

Ciekawym przypadkiem butów, na które w praniu mechanicznym i ręcznym trzeba szczególnie uważać, są buty na rzepy. Czy buty na rzepy można prać? Co do zasady: lepiej nie! Większość producentów wyraźnie podkreśla, że rzepy pod wpływem kontaktu z wodą tracą przyczepność, a więc ich rola domykania stopy w bucie może zostać poważnie zaburzona. Jeśli musimy wyczyścić buty na rzepy, zróbmy to ręcznie. Dodatkowo upewnijmy się, że posiadany model butów na rzepy wykonany jest z takiego materiału, który można swobodnie szorować szczoteczką. Przy obuwiu mocno kolorowym lub np. częściowo zamszowym, do czyszczenia lepiej sprawdzi się bardzo delikatna ściereczka niż szczotka.

Pranie butów w pralce – krok po kroku

Pranie butów w pralce – krok po kroku obejmuje takie etapy jak: upewnienie się, że można je prać w pralce, wyjęcie sznurówek, wstępne oczyszczenie z większych zabrudzeń, włożenie do pralki w specjalnym pokrowcu. Dalej: wybór krótkiego programu prania na temperaturę nie więcej jak 30-40 stopni, bez wirowania. Wypranie i na koniec wysuszenie butów w sposób naturalny!

Jakich butów nie powinno się prać w pralce?

Odpowiadając na pytanie jakich butów nie powinno się prać w pralce, podkreślamy przede wszystkim, że żadnych, których metka producencka to odradza. Jeśli metki nie mamy, to nie wkładajmy do pralki:

  • Butów zamszowych i wykonanych z nubuku
  • Butów klejonych
  • Obuwia, którego producent ostrzega, że nie przyjmie reklamacji, jeśli było ono uprzednio prane w pralce – to sygnał, że naprawdę nie warto tego robić.
  • Obuwia skórzanego – pod wpływem wody i obrotów w pralce skóra będzie niszczeć!
  • Butów z aplikacjami z cekinów, koralików, łańcuszków itd
  • Obuwia trekkingowego z zaawansowanymi membranami
  • Obuwia piankowego
  • Butów posiadających specjalne systemy amortyzujące

Sposoby czyszczenia butów, których nie upierzesz w pralce

Istnieją różne sposoby czyszczenia butów, których nie upierzesz w pralce. Dla przykładu:

  • Buty sportowe – oczyszczamy z wstępnych zabrudzeń delikatną szczoteczką, której włosie ściąga kawałki brudy, ale ich nie szoruje! Szorowanie zniszczy materiał i może doprowadzić do zdarcia koloru poszczególnych nitek. Wyjmujemy sznurówki, wkładamy buty do letniej wody i dodajemy dosłownie kilka kropel płynnego preparatu do prania (może być też łyżeczka proszku). Czekamy aż buty namokną, uważnie i delikatnie oczyszczamy je szczoteczką, płuczemy i odstawiamy do wysuszenia.
  • Buty zamszowe – do czyszczenia używamy specjalnej szczoteczki o włosiu przeznaczonym do zamszu. Szczoteczkę taką kupimy w sklepach obuwniczych. Możemy lekko przecierać zabrudzony zamsz pianą z mydła, ale bez całkowitego przemaczania materiału, bo wtedy się zniszczy. Dodatkowo warto wyposażyć się w specjalistyczne preparaty do czyszczenia i impregnacji obuwia zamszowego np. gumkę do zamszu i środki w sprayu. Domowy sposób to natomiast wykorzystanie gumki z ołówka do usuwania małych zabrudzeń lub ściereczki albo chusteczki dla niemowląt i samodzielnie przygotowanego roztworu wody i octu w stosunku 1:1. Zamaczamy w nim ściereczkę i bardzo delikatnie przecieramy zabrudzone miejsca.
  • Białe buty, których nie można prać w pralce – doczyścimy delikatną szczoteczką maczaną w pianie z szarego mydła, pożółknięte plamy zejdą pod wpływem mieszanki wody z sodą oczyszczoną lub sody z płynem do naczyń. Niektórzy preferują do białych butów czyszczenie z użyciem pasty zrobionej z wody utlenionej i sody oczyszczonej, co pozwala całkiem dobrze usuwać zabrudzenia. Sprawdzi się również czyszczenie materiału szczoteczką do zębów z odrobiną naniesionej na nią pasty (białej, nie wielokolorowej!).
  • Buty skórzane – omiatamy wierzchnie zabrudzenia, a następnie ściereczką zwilżoną uprzednio w mieszance wody z mydłem, delikatnie czyścimy. Brud zejdzie bez większych problemów, a do tego nie zajmie nam to wiele czasu. Uwaga: dla przedłużenia jakości skóry warto korzystać ze specjalnych środków do impregnowania i konserwowania butów skórzanych.

Suszenie obuwia – jak to zrobić?

Właściwe suszenie obuwia po praniu to równie ważny element, co samo pranie. Przede wszystkim buty muszą wyschnąć naturalnie i nie pomagamy im żadnymi suszarkami, ani innymi źródłami ciepła. Jeśli ktokolwiek radzi nam suszenie w mikrofalówce albo w piekarniku – nie wolno takim radom wierzyć! Obuwie wyschnie dobrze tylko wtedy, jeśli będzie się suszyło samo. Nie doprowadzi się wówczas do zniszczenia materiału, wyblaknięcia kolorów ani pojawienia się trudnych do usunięcia zacieków.

But do suszenia wypychamy gazetami, tak by imitowały kształt stopy. Gazety wchłoną część wody i do tego pozwolą obuwie utrzymać optymalny kształt, bez tworzenia się zapadnięć czy niemile widzianych, nieregularnych wypukłości. Tak przygotowane wieszamy na domowym sznurku na pranie, kładziemy na suszarce rozkładanej lub podwieszamy do jej rurek. To wystarczy. Ważne: przy suszeniu butów poza domem, pilnujemy żeby nie były wystawione bezpośrednio na palące słońce (może i szybciej wyschną, ale stracą żywy kolor).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]