Większości z nas aranżacja ogrodów wydaje się czymś, w czym można puścić wodze fantazji, tworząc przed własnym domem najbardziej niesamowite miejsce do relaksu i uprawy roślin. W dużej części jest to prawda, ale jeśli zapomnimy o kilku podstawowych zasadach takiego planowania przestrzeni zielonej, to może się okazać, że przysporzymy sobie więcej problemów, niż radości. Od czego więc zacząć?

Aranżacja ogrodów krok po kroku

Bez względu na to, jak wiele masz pomysłów na urządzenie wymarzonego ogrodu, zacznij od uwzględnienia w tym planie następujących kroków:

  • Określ, czy większą część terenu ma stanowić miejsce do relaksu, czy może uprawy? Pod tym kątem wydziel odpowiednie „sektory”, który później zagospodarujesz. Miejsce do wypoczynku – może być w zacienionym miejscu, co pozwoli na korzystanie z niego również w upały. Warzywniak – tam, gdzie słonecznie, ale i stosunkowo niedaleko do wody (komfort podlewania)
  • Nie zaczynaj od sadzenia roślin w samym środku ogrodu – najpierw zagospodaruj obrzeża i części pod płotem, pamiętając o tym, żeby nasadzenia miały wysokość warstwową / piętrową. Niskie rośliny i krzewy zawsze przed wysokimi tak, żeby jedne i drugie było w przyszłości dobrze widać i żeby nie zabierały sobie wzajemnie słońca.
  • Sprawdź też, które rośliny lubią cień, a które mogą się bez niego obejść.
  • Nie daj się ponieść chęci posiadania „wszystkiego”. Zbyt duże zagęszczenie i różnorodność gatunkowa roślin sprawią, że nie będziesz w stanie nad tym wszystkim panować.
  • W nowym ogrodzie wykorzystaj stare drzewa i krzewy – w okolicach ich korzeni gromadzą się setki litrów wody, więc wycięcie wszystkiego „w pień” sprawi, że zamiast soczystej trawy, zyskasz pustynię. Nie warto tego robić! Dodatkowo stare nasadzenia będą od razu cieszyć oko, podczas gdy nowym, wzrost może zająć nawet kilka lat.
  • Nie sadź drzew za blisko budynku mieszkalnego ani garażu
  • Taras i miejsce relaksacyjne zaplanuj tam, gdzie jest nieco cienia, ale tak, żeby było to też miejsce chronione od wiatru i zacinającego deszczu. Tarasów nigdy nie aranżuje się na środku ogrodu!

Warto również pamiętać, że ogród przed domem ma być przyjemnością, a nie miejscem wiecznej orki. Jeśli nie chcesz poświęcać całego dnia na pielęgnacje setek roślin, drzew i krzewów – nie przesadź z ich wsadzaniem. Zadbaj też o to, żeby miejsca posiania trawy było z każdej strony dostępne dla kosiarki. Ręczne wycinanie traw nożycami naprawdę nie należy do najprzyjemniejszych! Sprawdź również czy posiadasz miejsce do składowania narzędzi i maszyn, jeśli nie, warto postawić choćby na mały, narzędziowy domek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]