Rybik cukrowy jest bardzo zwinnym i wizualnie dość obślizgłym owadem, który często wywołuje w nas uczucie obrzydzenia. Niestety upodobał on sobie pomieszczenia wilgotne i zarazem ciepłe, a że do Europy trafił z tropików, to szybko znalazł tu sobie idealne miejsce do życia. Miejscem tym są m.in. nasze domowe łazienki. Co można zrobić, żeby pozbyć się go z mieszkania?

Jak wygląda rybik cukrowy?

Rybik cukrowy jest stawonogiem, którego ciało pokryte jest chitynowym pancerzem i osiąga długość od 13 do 25 milimetrów. Pierwsze zetknięcie się z nim we własnej łazience najczęściej powoduje odruch obrzydzenia. Owad błyszczy się na swoim ciemnym, lekko srebrzystym ciele, ma bardzo długie, jasne czułki i odnóża w tym samym kolorze. Jego odwłok posiada na końcu trzy szczecinki, a całość wygląda nieco jak stwór z tych filmów science-fiction, w których mały, zwinny pełzak wchodzi odkrywcom nowych światów do nosa. Oczywiście rybik cukrowy nie ma takich zwyczajów, ale samo wrażenie, kiedy zobaczy się go po zapaleniu nocą światła w łazience, jest odstręczające.

Gdzie najczęściej spotkamy rybika cukrowego?

Naturalnym środowiskiem rybika są kraje tropikalne, ale już od dawna wskutek przemieszczenia się człowieka po całej planecie, owad ten przedostał się i do Europy. Gdzie najczęściej spotkamy rybika cukrowego w naszym regionie? Tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Zwierzę lubi mieć stały dostęp do wody, nie gardzi wilgocią, a jeśli do tego jest ciepło, to kojarzy mu się to z warunkami tropików. Najczęstsze miejsca pojawiania się rybika cukrowego to:

  • Łazienki i toalety
  • Kuchnie
  • Piekarnie, cukiernie i inne ciepłe pomieszczenia firmowe
  • Mieszkania w blokach o słabej wentylacji i dużej szczelności okien – w takich miejscach warunki dla rozmnażania się tych owadów są wręcz idealne
  • Odpływy, rury, domowe szczeliny – to ich ulubione kryjówki w ciągu dnia
  • Kuchenne szafki z żywnością

Czym najczęściej żywią się rybiki cukrowe?

Przysmakiem rybików cukrowych są wszelkie produkty, w których składzie znajduje się skrobia i polisacharydy. Złą natomiast wiadomością jest to, że jeśli nawet całkowicie odetniemy rybiki od w/w produktów, to są one w stanie przetrwać bez jedzenia nawet rok! Czym jeszcze najczęściej żywią się rybiki cukrowe?

  • Resztkami ze stołu: mąką, ryżem, kaszą itd
  • Cukrem i produktami zawierającymi cukier (wypieki cukiernicze, desery, słodkości)
  • Martwymi owadami
  • Klejami organicznymi
  • Kawałkami naskórka, niesprzątniętymi włosami
  • Papierem i tkaninami – potrafią je trawić bez większego problemu!

Czy rybik cukrowy jest pożyteczny?

Ciekawostką jest to, że rybiki cukrowy może być uważany jednocześnie za szkodnika i za owada całkiem pożytecznego. Dlaczego jest pożyteczny? Cóż, rybik cukrowy jest swojego rodzaju „sprzątaczem” tego, czego sami nie zjedliśmy lub nie sprzątnęliśmy, i to za jego sprawą spod stołów znikają nocą okruszki, rozsypany cukier, paprochy, odpadki żywieniowe czy nawet włosy, które wyczesywaliśmy w łazience i spadły na dywanik. Te wszystkie produkty są przysmakiem rybików, więc jeśli spojrzeć przez pryzmat „czyszczenia” z nich mieszkania, to tak, możemy powiedzieć, że rybik cukrowy jest pożyteczny.

A dlaczego w innych sytuacjach to szkodnik? W przypadku braku ulubionego pożywienia, rybik zaczyna szukać innego: w tej sytuacji chętnie skusi się na papier (ważne dokumenty, umowy, akty notarialne, książki – to wszystko jest z papieru i on po to sięgnie!) oraz na tkaniny. Na tych ostatnich drobne wgryzienia i dziurki zauważymy po czasie, ale zjedzenie istotnych dokumentów może być naprawdę bolesne.

Czy rybiki cukrowe są groźne?

Pytając, czy rybiki cukrowe są groźne dla człowieka, trzeba zaznaczyć, że poza straszeniem swoim nieprzyjemnym wyglądem, nie są one w stanie zrobić nikomu krzywdy. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ani życia, nie przenoszą żadnych chorób i do tego nie gryzą.

Czy rybik cukrowy (Lepisma saccharina) gryzie ludzi?

Rybik cukrowy, znany również jako Lepisma saccharina, to niewielki owad z rzędu skórników. Jest znany ze swojego srebrzystego lub szaro-białego wyglądu oraz skomplikowanego wzoru łusek na ciele. Mimo że jest nieszkodliwym stworzeniem, rybik cukrowy jest często mylony z innymi szkodnikami domowymi. Jednym z mitów związanym z tym owadem jest to, że gryzie on ludzi. Czy to prawda?

Nie, rybik cukrowy nie gryzie ludzi. Jest owadem roślinożernym, a jego dieta opiera się głównie na skrobi i cukrach obecnych w produktach spożywczych, papierze, klejach i innych materiałach organicznych. Nie ma w swoim aparacie gębowym struktury, która pozwalałaby mu gryźć skórę ludzi. Rybiki cukrowe są absolutnie nieszkodliwe dla zdrowia ludzi i nie przenoszą żadnych chorób.

Jednakże, choć nie stanowią zagrożenia dla ludzi, rybiki cukrowe mogą być uciążliwe, ponieważ uszkadzają przechowywane materiały spożywcze, papier, książki i inne produkty organiczne, na których żywią się i rozkładają. Dlatego, jeśli zauważysz obecność rybików cukrowych w swoim domu, warto podjąć działania, aby ich się pozbyć.

Jak pozbyć się rybików cukrowych? Czego nie lubi Rybik cukrowy?

Jeśli odkryliśmy już, że w naszym domu mieszkają rybiki cukrowe, musimy wiedzieć, że nie tak łatwo będzie się ich pozbyć. Zwierzęta te przyzwyczajają się do dobrych miejsc, ciepła i wilgoci, a że żerują nocą, to trudno będzie je też wyłapać w ciągu dnia.

Naturalni wrogowie rybika: skorki pospolite oraz pająki. W okresie walki z rybikiem nie warto zabijać pająków, bo to właśnie one będą nam wydatnie w tej walce pomagać. Na rybika cukrowego mogą też polować niektóre koty i psy, ale muszą mieć na to chęć. Nie ma żadnej rasy domowych pupili, która byłaby do takich łowów szczególnie chętna.

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

  • Zastosuj pułapki wszędzie tam, gdzie je zauważyłeś. W sklepach zoologicznych, ale i budowlanych bez problemu kupisz specjalny lep na rybiki cukrowe
  • Dokładnie sprzątaj blaty i podłogi, nie zostawiając rybikom niczego do jedzenia. Rozmnażają się szybko, a gdy wiedzą, że jest co jeść, nie mają w tym wręcz umiaru. Rybiki cukrowe szybko orientują się, że warunki lokalowe im się pogarszają, dlatego jeśli w domu będzie czysto, sucho, mało wilgotno i do tego zabraknie łatwo dostępnego jedzenia – szybciej się wyniosą.
  • Przełóż żywność do szczelnie zamykanych, szklanych pojemników.
  • Wykorzystaj pułapki domowej roboty: posmaruj tekturę grubą warstwą płynnego miodu! Owad skusi się, ale nie będzie już w stanie się z takiego lepu wydostać.
  • Zmieszaj cukier puder z boraksem i rozsyp na wieczór tam, gdzie były rybiki np. w łazience, w rogach ścian, blisko kabiny prysznicowej lub wanny. Metodę można powtarzać wielokrotnie
  • Zadbaj o zatkanie wszelkich otworów i szczelin, w których owady lubią się chować. Podklej tapety, listwy podłogowe, wykorzystaj uszczelniacze lub masę szpachlową do drobnych otworów w ścianach – zwłaszcza tych, które są tuż przy podłodze.
  • Stosuj aerozole do zwalczania owadów (ogólnodostępne).
  • Dokładnie sprzątaj mieszkanie i wycieraj wszystkie miejsca, w których często jest wilgotno – umywalki, blaty, brodzik kabiny prysznicowej, podłogi, wannę.
  • Kup pochłaniacze wilgoci, które „wyssą” z powietrza jej nadmiar nawet wtedy gdy nie wszystko uda Ci się dokładnie osuszyć.
  • Wietrz pomieszczenia narażone na szybsze pojawianie się wilgoci. Jeśli na zewnątrz jest zimno lub panuje mróz – wietrz tym bardziej. Rybiki pochodzą z tropików i nie znoszą zimna.

Czego nie lubi Rybik cukrowy? Nie przepada za zbyt intensywnymi zapachami, dlatego warto w mieszkaniu, blisko podłogi rozłożyć mocno pachnące zioła. Może to być rozmaryn, miłorząb, wrotycz, lawenda ale i cynamon czy cytryna. Dodatkowo naturalnym odstraszaczem są również goździki.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]