Dawno już minęły czasy, kiedy cegła święciła triumfy wyłącznie jako materiał elewacyjny. Dziś coraz częściej stosuje się ją we wnętrzach: zarówno tych firmowych, magazynowych, fabrycznych, jak i typowo mieszkalnych. Dobrze wybrana i odpowiednio wyeksponowana na ścianie domowej może stanowić jego główną ozdobę!

Cegła na ścianach – od czego się zaczęło?

Rozwój tego aranżacyjnego trendu niewątpliwie wiąże się z czasami Wielkiej Recesji w USA. To właśnie wtedy opustoszałe wnętrze fabryczne stały się źródłem inspiracji dla architektów, którzy zauważyli w nich nie tylko magię stali, drewna i przestrzeni, ale przede wszystkim swoisty czar cegły widzianej od środka obiektu. Szybko okazało się, że zarówno odświeżona wizualnie, jak i celowo utrzymana w stanie surowym cegła, jest rewelacyjną ozdobą ścian wewnętrznych i przyciąga uwagę o wiele lepiej niż „nudna”, jednostajna farba. Klimat ceglanych wnętrz z roku na roku coraz śmielej przenosił się ze Stanów do Europy, a wreszcie i do Polski.

Ważne: cegła na ścianach w większości projektanckich pomysłów wcale nie obejmuje wszystkich ścian w mieszkaniu. Bardzo często zachowuje się ją lub wprowadza np. na jednej ścianie: w salonie (za zestawem kina domowego), w sypialni (na bocznych ścianach łóżka, albo na ścianie tylnej), w kuchniach – centralnie, a nawet w pokojach nastolatków.

Pomysły:

  • Klasyczna cegła czerwona z nieregularnie ułożoną między nią zaprawą. Tak, by całość wyglądała jak najbardziej naturalnie, a nie „maszynowo”, jak od linijki.
  • Cegły różnobarwne: produkowane typowo pod kątem wnętrz, mogą być brązowe, bordowe, mieszane kolorystycznie, bardzo jasne, a nawet wpadające w beż.
  • Cegły postarzane – takie, na których widać upływający czas. Bogate w rysy, wgłębienia, pęknięcia, różniące się od siebie kolorem, co dodaje całości niezwykłego klimatu.
  • Ściany z cegieł z lukami – tzn. co któryś otwór, w którym powinna znajdować się cegła pozostaje pusty. Efekt? Naturalne miejsce na drobiazgi, dekoracje i gadżety. Swoista półka wewnątrz ściany.
  • Idealnie nowoczesne – produkowane co do sztuki tak samo, dzięki czemu nie można być pewnym, czy to autentyczna cegła czy tylko przyklejona do ściany imitacja.

Wybierając rodzaj cegieł można się pokusić o różne materiały ich wykonania. Do dyspozycji są np. wyroby z czystej gliny, piasku z odpowiednimi domieszkami, kamienia (wyjątkowo stylowe i drogie), czy cienkich wyrobów mini cegiełkowych (doklejanych do ściany). Całość ma wyjątkową wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, jest odporna na wilgoć i nie ulega szybkiemu odbarwieniu pod wpływem promieni słonecznych. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]