Drzwi zewnętrzne codziennie są narażone na działanie niekorzystnych czynników. Deszcz, śnieg, grad i palące słońce potrafią szybko doprowadzić do powstania odbarwień, zacieków i odprysków. Z tego powodu trzeba pamiętać o regularnej konserwacji, by cieszyły swoją funkcjonalnością na lata. Jak dbać o drzwi zewnętrzne ze stali? Podpowiadamy.

Preparat do czyszczenia stalowych drzwi zewnętrznych

Regularna konserwacja drzwi zewnętrznych jest niezbędna do zachowania ich pierwotnego wyglądu i działania. Co ważne, ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, z jakiego materiału zostało wykonane skrzydło. Modele drzwi stalowych są trwalsze od drewnianych (więcej dowiesz się o tym tutaj), ale wymagają regularnego czyszczenia (np. dwa razy do roku). Do tego zadania przyda się jednak specjalny środek.

Cechy środków do czyszczenia drzwi zewnętrznych ze stali

Do pielęgnacji drzwi najlepiej użyć preparatu do stali nierdzewnej. W przeciwieństwie do innych domowych detergentów skład takiego środka nie uszkodzi powłoki skrzydła. Płyny do powierzchni metalowych wchodzą w reakcje z zanieczyszczeniami, dzięki czemu można je zmyć bez potrzeby szorowania.

Warto wybierać preparaty o dodatkowych właściwościach. Dobre będą detergenty pokrywające drzwi powłoką zapobiegającą ponownemu przywieraniu zabrudzeń. Pozwoli to ograniczyć mycie skrzydła do dwóch razy w roku – wczesną jesienią i na wiosnę. Co ważne, ta zasada dotyczy drzwi wychodzących na zewnątrz. Jeśli prowadzą na klatkę schodową, pora czyszczenia nie ma znaczenia.

Środki do pielęgnacji stali mogą także nabłyszczać powierzchnię. W tym przypadku wybór preparatu zależy wyłącznie od gustu. Gładkie, połyskujące drzwi zewnętrzne zyskają na atrakcyjności. Metaliczny blask wygląda jednak równie efektownie na powierzchni o chropowatej fakturze.

Light switch on the gray textured wall next to the door with metallic handle

Akcesoria do czyszczenia drzwi zewnętrznych ze stali

Do czyszczenia drzwi zewnętrznych przydaje się kilka akcesoriów. Dzięki nim można ochronić stal przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz dotrzeć podczas mycia do trudno dostępnych miejsc. Potrzebne będą gąbka, szmatka i butelka ze sprężonym powietrzem.

Mycie stalowych drzwi zewnętrznych

Czyszczenie drzwi zewnętrznych ze stali należy zacząć od nasączenia gąbki płynem do konserwacji metalu. Ilość środka potrzebna przy jednorazowym zastosowaniu powinna być podana na opakowaniu. Następnie wystarczy delikatnie przetrzeć powierzchnię drzwi z obu stron. Co ważne, najlepiej wykonywać koliste ruchy. W ten sposób ogranicza się możliwość powstania smug.

Suszenie drzwi zewnętrznych ze stali

Miękka gąbka jest lepsza niż szczotka. Chroni stal przed zarysowaniami, do których mogłoby doprowadzić zbyt intensywne szorowanie. Gąbka nie zapobiegnie jednak powstawaniu zacieków. Właśnie dlatego po wymyciu drzwi trzeba jeszcze wysuszyć je przy pomocy szmatki. Dobrym wyborem będzie pochłaniająca wilgoć mikrofibra.

Czyszczenie zawiasów

Ostatni krok to usuwanie zanieczyszczeń z zawiasów. Do tego zadania lepiej nie używać wody ani preparatów do metalu. Płyn, który pozostanie w szczelinach, może być przyczyną korozji stalowych elementów. Zamiast tego zawiasy warto przedmuchać przy pomocy sprężonego powietrza. Z zewnątrz należy je przetrzeć suchą szmatką.

Jak jeszcze można zabezpieczyć drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne w budynkach jednorodzinnych można zadaszyć. Pozwoli to ograniczyć wpływ m.in. deszczu i śniegu na stan metalowej powłoki. Jeśli skrzydło ma być dodatkowo chronione przed słońcem, dach powinien być wykonany z nieprzezroczystego materiału.

Drzwi zewnętrzne można dodatkowo zabezpieczyć bocznymi ściankami. Taka konstrukcja ułatwi szukanie klucza i otwieranie drzwi w trakcie silnego wiatru, ulewy lub zamieci śnieżnej.

Czyszczenie stalowych drzwi zewnętrznych w 4 punktach

Pielęgnacja drzwi zewnętrznych ze stali jest prosta, ale wymaga regularności. Warto pamiętać o tym, jakich preparatów i akcesoriów można, a których nie należy używać.

Prawidłowa konserwacja drzwi składa się z 4 kroków.

  1. Do konserwacji stalowych drzwi zewnętrznych należy używać środków przeznaczonych ściśle do pielęgnacji powierzchni metalowych.
  2. Drzwi czyści się przy pomocy miękkiej szmatki oraz gąbki. Złym pomysłem jest szorowanie ich twardą szczotką.
  3. Zawiasy najlepiej przedmuchać sprężonym powietrzem, a następnie przetrzeć na sucho. W ten sposób zapobiega się rdzewieniu tych elementów.
  4. Drzwi wychodzące na podwórko lub ulicę można dodatkowo chronić poprzez montaż zadaszenia. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany, jego kolor i (ewentualnie) obecność bocznych ścianek.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]