Nadszedł czas na wymianę materaca? W obliczu bardzo bogatej oferty rynkowej wybór odpowiedniego produktu nie jest łatwym zadaniem. Na pewno warto bliżej zapoznać się z różnorodnym asortymentem. Idealny materac do spania zagwarantuje nam nie tylko komfortowy i spokojny sen. Zadba także o nasze zdrowie. Sprawi, że rano budzić się będziemy odprężeni, zregenerowani i pełni energii. Czym kierować się inwestując w materac do sypialni?

Dobrze dopasowany materac do spania – na co zwracać uwagę?

Na wstępie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jeden, idealny rodzaj materaca odpowiedni dla wszystkich. Każdy z nas ma pod tym względem indywidualne wymagania. Najlepiej będzie więc przetestować materac przed zakupem. Czym powinien charakteryzować się dobrze dobrany materac do spania? Kwestie, na jakie koniecznie trzeba zwracać uwagę to:

  • właściwa twardość i sprężystość materaca,
  • dopasowanie do wzrostu, wagi i wieku,
  • wysoka jakość materiałów i przewiewność,
  • zapewnienie higieny snu,
  • hipoalergiczność,
  • trwałość i bezpieczeństwo użytkowania,
  • możliwość testowania przed zakupem.

Czy miewamy problemy z zaśnięciem? Budzimy się w nocy, a o poranku dokuczają nam bóle głowy, pleców, skurcze i drętwienie? Przyczyną może być źle dopasowany materac. Warto również myśleć przyszłościowo i już dziś zadbać o właściwe podparcie kręgosłupa podczas snu. Dzięki temu zapewnimy sobie zdrowie w przyszłości.

Materac do sypialni – podstawą odpowiednia twardość i sprężystość

Dobrze dopasowany materac do spania powinien przede wszystkim cechować się odpowiednią twardością. To, czy preferujemy materace miękkie, czy też bardziej twarde jest często kwestią indywidualną. Dlatego zaleca się testowanie materacy przed zakupem. Generalna zasada mówi, że im wyższa jest nasza waga, tym twardszy materac powinniśmy wybierać. Osobom szczupłym, ważącym poniżej 60 kg poleca się materace bardziej miękkie. Produkty o średniej twardości przeznaczone są dla osób o wadze 60-80 kg. Materace twarde stworzono z myślą o wadze użytkownika wahającej się w przedziale 80-100 kg. Gdy nasza waga sięga powyżej 100 kg, to najlepiej będzie zainteresować się materacami bardzo twardymi. Każdorazowo trzeba mieć na względzie to, że twardość materaca może być różnie odczuwana. Wpływ na to ma na przykład między innymi nasz wzrost.

Bywa, że zastanawiamy się, czy wybrać materac piankowy czy sprężynowy? Wiele w tym względzie zależy od osobistych preferencji. Lekarze i fizjoterapeuci polecają  zarówno materace ze sprężynami kieszeniowymi, jak i dostosowujące się do kształtu ciała materace z pianki termoelastycznej. Oba typy materacy zmniejszają napięcie mięśniowe oraz dbają o poprawne krążenie krwi dzięki właściwemu wspieraniu odpowiednich partii kręgosłupa. Na rynku dostępne są również innowacyjne materace hybrydowe, czyli piankowo-sprężynowe.

Polecane materace posiadają siedem stref twardości. Strefę miękką na wysokości barków i łydek. Średnio twardą w miejscu, gdzie znajduje się głowa, miednica oraz stopy. Okolice ud i lędźwiowego odcinka kręgosłupa mają natomiast właściwe podparcie dzięki najtwardszym partiom materaca. Tego rodzaju, wysoko adaptacyjne, elastyczne materace do spania pozwalają na utrzymanie kręgosłupa we właściwej pozycji. W  linii prostej, gdy leżymy na boku oraz w literę „S”, gdy wypoczywamy na wznak.

Uznaniem wśród klientów cieszą się materace dwustronne, których powierzchnia z jednej strony jest bardziej twarda. Jest to doskonała opcja na wypadek zmiennych preferencji użytkownika. Popularne są również materace dla par, których prawa strona różni się twardością od lewej. W niektórych przypadkach zbawieniem okaże się miękka nakładka na materac. Jest to tak zwany topper lub materac nawierzchniowy, którego zadaniem jest zwiększenie komfortu snu.

Materac do spania dostosowany do wagi, wzrostu i wieku

Obok wagi materac do spania powinien oczywiście być dostosowany do wzrostu użytkownika. Wystarczy, aby był on o 20 cm dłuższy. Dla jednej osoby minimalna szerokość materaca to 80 cm, a dla par 140 cm.

Dziecko już osiągnęło wzrost około 140 cm? Można myśleć przyszłościowo i zainwestować w materac o długości 180, a nawet 200 cm. Wybierając materac do łóżka dziecięcego, trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, by nie spowodował on problemów z kręgosłupem. Nie może być on więc ani za miękki, ani za twardy. Na łóżko małżeńskie polecany jest wysokiej jakości, komfortowy materac piankowy 180×200. Starsze osoby mogą z kolei docenić materac sprężynowy 140×200.

Ważna jakość materiałów – odpowiednia wentylacja, hipoalergiczność i wysoka higiena snu

Najbardziej pożądane materace do sypialni stworzone są z przewiewnych materiałów zapewniających cyrkulację powietrza na całej długości. Takie materace pochłaniają wilgoć, a następne ją uwalniają. Dzięki temu w trakcie snu zapewniona jest odpowiednia wentylacja i tworzy się środowisko niesprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów.

Osoby zmagające się z alergiami powinny zwracać uwagę na to, by materac posiadał właściwości hipoalergiczne. Idealnym przykładem jest dwustronny materac antyalergiczny 160×200 z pokrowcem pikowanym zdrowotną włókniną z zawartością luksusowej wełny kaszmirowej. Tego rodzaju tkaniny dodatkowo bardzo dobrze akumulują ciepło podczas chłodnych nocy.

Decydując się na dwustronny materac do spania, nie tylko przedłużamy jego żywotność, unikając odkształceń, ale poprawiamy także higienę snu. Dwustronny materac zaleca się odwracać co około 6 miesięcy. Niezastąpionym okaże się zdejmowany pokrowiec, który można w każdej chwili wyprać. Suwak z czterech stron sprawi, że górną część pokrowca będzie można prać częściej.

Trwałość i bezpieczeństwo użytkowania – idealny materac do sypialni

Wybierając materac do spania, interesujmy się posiadanymi przez niego certyfikatami i atestami. Certyfikat OEKO-TEX oznacza, że materac został stworzony z materiałów bezpiecznych dla człowieka i środowiska. Bezpieczeństwo użytkowania gwarantuje także atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny).

Niektórzy producenci pozwalają na testowanie materacy u siebie w domu przez okres nawet do 30 dni. Jeśli produkt nie spełni oczekiwań, to klient może zwrócić go na koszt firmy. Jest to na pewno opcja warta uwagi!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]