Kopiec Wandy powstał prawdopodobnie w VII-VIII wieku i jest jednym z najstarszych wciąż widocznych dowodów na działalność człowieka w tej okolicy. Według legendy jest to mogiła księżniczki Wandy, córki księcia Kraka, który był założycielem Krakowa. Jest on jednym z 5 kopców znajdujących się w Krakowie, można na niego wejść za darmo, bez biletów.

Kopiec Wandy w Krakowie — historia

Według legendy Wanda, córka księcia Kraka, założyciela Krakowa, miała nie zgodzić się na małżeństwo z niemieckim władcą – legendarnym królem Alamanów Rytygierem, i rzuciła się w fale Wisły. Nie chciała bowiem narażać swoich poddanych na zemstę zalotnika. Ciało księżniczki wypłynęło w okolicy podkrakowskiej wsi Mogiła i zostało pochowane na nadwiślańskim wzgórzu.

Pierwsza wzmianka o kopcu pochodzi z XIII wieku. Był on wtedy nazywany Mogiłą i stąd też nazwa wioski, która leżała u jego podnóża. Gdy wieś Mogiła weszła we władanie Cystersów, posiadali oni również kopiec. Oddali go narodowi dopiero w XIX wieku. Położony wówczas daleko od centrum Krakowa kopiec, podobnie jak Kopiec Kościuszki i Kopiec Kraka, został ufortyfikowany przez zaborców austriackich.

W 1890 roku przeprowadzono restaurację kopca. Na jego szczycie stanęła marmurowa rzeźba orła projektu Jana Matejki. Cokół zdobiony jest wizerunkiem kądzieli i miecza oraz napisem Wanda.

W 1913 roku prowadzono w tym miejscu wykopaliska, podczas których zidentyfikowano wykopane w ziemi jamy mieszkalne oraz przedmioty codziennego użytku w postaci ręcznie wyrabianych naczyń glinianych.

Dziś kopiec należy do Nowej Huty i sąsiaduje z wielkim kombinatem metalurgicznym. Wysokość Kopca Wandy wynosi 14 m.

Kopiec Wandy w Krakowie — dojazd i parking

Do Kopca Wandy można dojechać tramwajem od ulicy Ujastek Mogilski prowadzącej na drogę szybkiego ruchu w kierunku mostu Franciszka Macharskiego i dalej ku autostradzie A4. Należy wysiąść na przystanku Kopiec Wandy.

Jeśli wybierzecie się tak samochodem, to jadąc od strony centrum Nowej Huty ulicą Igołomską, należy zjechać w kierunku IV bramy huty i jechać dalej „za drogą”. Pod sam kopiec można dojechać drogą ułożoną ze starych betonowych płyt.

Kopiec Wandy w Krakowie — ciekawostki

4 i 6 lutego stojąc na Kopcu Wandy, wschód słońca zobaczyć można nad Kopcem Krakusa. Odwrotny widok można zobaczyć 2 maja lub 10 sierpnia stojąc na Kopcu Krakusa. Zjawisko to łączone jest ze słowiańskimi świętami Dziadów, Gromnicy i święta Peruna.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]