Ping pong, lub jak kto woli- tenis stołowy to sport stary jak świat. Najczęściej kojarzony z przyjemnym spędzaniem czasu na przerwach w szkole czy lokalnymi turniejami lokalnej społeczności. Nic dziwnego, że wiele osób czuje do niego sentyment nawet po kilku latach nie trzymania paletki w ręku. Jeśli nigdy nie miałeś jednak do czynienia z tym sportem, to poznaj wymiary stołu do ping ponga, pozostały niezbędny sprzęt oraz istotne reguły rozgrywki. 

Wymiary stołu do ping ponga.

Wymiary stołu do ping ponga są określone ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej powierzchni dla komfortu gry, ale też ujednolicenia warunków podczas turniejów. Blat stołu do ping ponga powinien mieć długość około 274 cm. Jest to więc zarazem minimalna odległość startowa między dwoma zawodnikami. Szerokość wynosić powinna z kolei 152,5 cm. Stół do ping ponga dokładnie w połowie długości posiada również siatkę wyznaczającą połowę danego zawodnika. Jej wysokość również spełnia określone funkcje i nie jest przypadkowa, wynosi 15,25cm. Blat powinien być umieszczony na nóżkach o wysokości 76 cm. W przypadku specjalnych stołów dla dzieci wymiary będą oczywiście odpowiednio mniejsze. Wszelkie dostępne w sklepach stoły do tenisa stołowego mają wymiary zgodne ze standardami, aby mogły być bez przeszkód używane nie tylko rekreacyjni, lecz także podczas oficjalnych starć zawodników. Mogą różnić się jednak formą. Najwygodniejszą opcją będą stoły składane. Są dużo lżejsze oraz łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie od tych jednoelementowych. 

Pozostały sprzęt. 

Tenis stołowy nie jest wymagającym sportem pod względem sprzętu. Oprócz odpowiedniego stołu potrzebujemy jeszcze zaledwie małej piłeczki oraz po jednej paletce na głowę. Wybór odpowiedniej nie jest jednak tak oczywistą sprawą. Różnią się one między sobą parametrami i możliwościami, co jest równoznaczne z różnicą w cenie. W tym wypadku nasz wybór powinien być jednak podyktowany nie określonymi normami jak w wypadku stołu, lecz umiejętnościami, doświadczeniem i osobistymi preferencjami. 

Zasady rozgrywki.

Tenis stołowy to gra dla dwóch zawodników. Ich zadaniem jest odbijanie piłeczki wzajemnie specjalnymi rakietkami. Osoba serwująca musi uderzyć piłeczkę tak, by uderzyła najpierw w jej pole a następnie w pole przeciwnika. Jeśli przeciwnik nie odbierze podania, traci punkt. Jeśli odbierze i odwzajemni atak, gra toczy się dalej. Zazwyczaj mecz trwa 3 sety. Aby wygrać seta należy zdobyć 11 punktów, lecz wymagana jest minimum dwu punktowa przewaga nad rywalem. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]