Osadnik Gajówka, nazywany również polskimi Malediwami, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które zachwyca turystów widokami oraz swoim niezwykłym urokiem. Położony w okolicach Turku, Osadnik Gajówka przyciąga miłośników przyrody, którzy chcą wypocząć w malowniczym otoczeniu i cieszyć się spokojem oraz ciszą. To także doskonałe miejsce na plener bowiem zbiornik jest niezwykle fotogeniczny.
Jak powstało Jezioro Lazurowe i skąd wzięła się nazwa „polskie Malediwy”?
Osadnik Gajówka to sztuczny zbiornik o powierzchni zajmującej około 100 ha, który powstał na terenie dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Węgiel w tym miejscu wydobywano do lat 70. XX wieku, później wyrobisko wykorzystywano jako składowisko żużli i popiołów Elektrowni Adamów.
W wyniku rekultywacji wyrobisko wypełniono wodą, która dzięki obecnemu tu węglanowi wapnia nabrała barwy turkusowej, przypominając aktualnie tropikalne wody Oceanu Indyjskiego. Ma ona silnie zasadowy odczyn (pH ok.12), a brzegi jeziora są tak grząskie, że spacerowanie wokół niego jest zabronione. Zdarzały się przypadki, że ludzie nie mogli wydostać się z grząskiego terenu i musiała interweniować straż pożarna, która wyciągała ich za pomocą lin. Podobno na brzegu zakopanych jest wiele butów, quadów, a nawet traktor!
Z tego też powodu dla turystów przygotowano specjalny punkt widokowy wysoki na 115 m n.p.m, z którego roztacza się panorama na akwen i okolicę, a także „udostępniono” około 500 metrów „plaży”. Można również przespacerować wokół cypla.
Czy Osadnik Gajówka jest dobrym miejscem na kąpiel?
Niestety z uwagi na zasadowy skład wody spowodowany wspomnianym węglanem wapnia, kąpiel w zbiorniku jest zabroniona. Skład chemiczny wody może się bowiem okazać toksyczny dla człowieka. Kontakt z wodą może skutkować odczynem alergicznym, zaczerwieniem, a nawet poparzeniem skóry.
Oczywiście mimo zakazów, każdego roku zdarzają się amatorzy kąpieli, prawdopodobnie nieświadomi, że nawet zbliżanie się do brzegu i stawanie na białym piasku może skończyć się źle.
Osadnik Gajówka — położenie i dojazd
Osadnik Gajówka znajduje się w województwie wielkopolskim, niedaleko miasta Turku. Dokładniej, kompleks znajduje się około 15 km na południe od centrum Turku, w okolicy miejscowości Stare Kramsko.
Najlepszym sposobem na dotarcie do Osadnika Gajówka jest samochód. Z Turku należy wyruszyć w kierunku południowym, w stronę Starego Kramsko. Po około 10-15 minutach jazdy należy skręcić w lewo w kierunku Osadnika Gajówka i kontynuować jazdę przez kolejne 5 minut. W miejscu, w którym droga najbardziej zbliża się do zbiornika, znajduje się prowizoryczny (bardzo wyboisty) parking.
Dla osób, które nie dysponują samochodem, dostępne są również autobusy z Turku do Starego Kramsko. Z przystanku autobusowego w Starym Kramsku do Osadnika Gajówka jest już jednak kilka kilometrów, więc w tym przypadku należy skorzystać z taksówki lub wynająć rower czy inny środek transportu.
Lazurowe jezioro znajduje się około 180 km od Warszawy (autostradą A2, a następnie przejazd przez Uniejów), 140 km od Poznania (A2 i zjazd na Turek) i 170 km od Wrocławia (przez Kalisz). Najbliżej jest tutaj z Łodzi — nieco ponad 70 kilometrów.