Niektóre gatunki roślin doniczkowych i ogrodowych wymagają w uprawie gleby o niskiej wartości pH. Rośliny kwaśnolubne dzięki zakwaszonemu podłożu lepiej przyswajają składniki pokarmowe. Jeśli gleba nie ma odpowiedniego odczynu rośliny są blade, słabo kwitną i owocują, a w najgorszym przypadku – zamierają.

Gatunki roślin kwaśnolubnych

Do najpopularniejszych roślin kwaśnolubnych zaliczamy borówki, rododendrony, azalie, iglaki, magnolie, paprocie czy żurawinę. Wymienione gatunki roślin mają różną tolerancję względem odczynu gleby. Rośliny preferujące ziemię o kwaśnym odczynie należy sadzić w podłożu o niskim pH. Odczyn gleby można łatwo sprawdzić za pomocą zestawu do badania pH lub przy okazji wykonywania analizy gleby na zawartości poszczególnych pierwiastków. Oprócz tego warto stosować również nawozy zakwaszające. Wówczas mamy pewność, że kwaśny odczyn gleby zostanie utrzymany przez dłuższy czas.

Rodzaje nawozów zakwaszających

Wśród nawozów zakwaszających znajdziemy przede wszystkim nawozy mineralne. Nawozy zakwaszające nie mogą być stosowane wyłącznie raz na jakiś czas. Kluczowe jest w tym wypadku systematyczne nawożenie.

Nawozy azotowe

Klasycznym nawozem azotowym z przeznaczeniem do roślin kwaśnolubnych jest siarczan amonu. W jego składzie znajduje się około 20% azotu oraz siarka. To nawóz o spowolnionym działaniu. Lepsze efekty jego działania uzyskuje się, gdy w glebie znajduje się dużo próchnicy, która wpływa na magazynowanie azotu w ziemi.

Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe dostępne są w sprzedaży w formie płynnej lub granulowanej. Ich formuła opiera się na specjalnie dobranej kompozycji składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu oprócz działania zakwaszającego kompleksowo odżywiają rośliny. Niektóre z nich dedykowane są konkretnym gatunkom roślin, np. nawozy do borówek, iglaków czy rododendronów. Na rynku do dyspozycji klientów są również nawozy do roślin kwaśnolubnych o uniwersalnym działaniu.

Nawozy zakwaszające – jak i kiedy je stosujemy?

Gleby o odczynie pH powyżej 7,2 uznawane są już za zasadowe. W przypadku roślin kwaśnolubnych konieczne więc będzie zakwaszenie gleby. Dla zapewnienia idealnych warunków uprawy zalecane jest zakwaszanie nawozami. Nawozy azotowe powinno się stosować wiosną, najlepiej w kwietniu i maju. Wieloskładnikowe nawozy zakwaszające należy użytkować zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu produktu. Warto pamiętać, że siarczanu amonu nie stosujemy jesienią, ponieważ w trakcie zimy azot zostanie wypłukany w niższe partie gleby. Najczęściej dawkowanie siarczanu amonu wynosi 30 g/m2 w dwóch podzielonych dawkach. Florovit nawóz zakwaszający to preparat, w którego składzie znajdziemy siarczan amonu. Przeznaczony jest do zakwaszania podłoża. Jego zadaniem jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju roślin kwaśnolubnych i przyswajania składników pokarmowych z gleby. Regularne stosowanie nawozu zakwaszającego Florovit jest gwarancją prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin kwaśnolubnych. Najlepsze działanie preparatu uzyskuje się po wymieszaniu go z podłożem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]