Choć karnisze często są tylko „stelażem” dla ozdobnych zasłon czy firan, to od nich zależy, jaką dekorację okienną uda się zrobić. Muszą być odpowiednio solidne, aby udźwignąć ciężkie zasłony oraz pasować do stylu, w którym urządzone jest mieszkanie. Wybór dotyczy także tego, czy karnisz ma być pojedynczy czy podwójny. Wyjaśniamy, czym się różnią i który typ wybrać.

Karnisz pojedynczy – kiedy się sprawdza?

Karnisz pojedynczy to jeden drążek albo jedna szyna, która pozwala na powieszenie albo zasłon, albo firan. To proste i minimalistyczne rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza ład i go nie zagraca. To idealna opcja, gdy chcesz ograniczyć do minimum dekoracje i elementy montażowe w pomieszczeniu. Taki karnisz ma jednak swoje ograniczenia – można powiesić na nim tylko jeden typ tkaniny: zasłonę albo firankę. Niektóre karnisze pojedyncze są również zbyt delikatne, aby utrzymać ciężkie zasłony (na przykład atłasowe). Zanim więc zdecydujesz się na pojedynczy drążek, sprawdź jego jakość.

Karnisz podwójny – kiedy go wybrać?

Nowoczesne karnisze podwójne to dobry wybór zawsze wtedy, gdy w pomieszczeniu chcesz wieszać zarówno firanki, jak i zasłony. Dwie szyny albo dwa drążki pozwalają na tworzenie bardziej finezyjnych połączeń niż w przypadku karniszy pojedynczych. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ karnisza jest dużo bardziej widoczny i rzucający się w oczy niż pojedynczy.

Nie musi to być jednak wada – wiele karniszy ma prostą formę i nowoczesne zakończenia (na przykład w postaci kulek albo zaślepek). Dzięki temu pasują do modernistycznych i minimalistycznych aranżacji.

Jaki rodzaj karnisza wybrać?

Montując karnisz, dobrze jest mieć w głowie pomysł na udekorowanie okna. Tylko zasłony? Same firanki? A może piękny zestaw firan z cienkiej bawełny i masywnych, lnianych zasłon? Żeby móc realizować swoje wizje wykończenia okien, potrzebujesz odpowiednich karniszy. Pojedyncza szyna jest dobra zawsze wtedy, gdy wiesz, że na pewno nie będziesz wieszać zarówno zasłon, jak i firan.

Jeśli jednak na tym etapie wyobrażasz sobie lekko powiewającą firankę, ale zimą chcesz dodać masywne, atłasowe zasłony, które dodadzą przytulności mieszkaniu – zawczasu zamontuj karnisz, który to umożliwi. A do dwóch typów tkanin, niezbędne będą dwie szyny.

Ważny jest także kolor karnisza. Podwójny karnisz jest dosyć masywny, dlatego jeśli chcesz uzyskać wrażenie lekkości w pomieszczeniu – postaw na kolor biały. Z kolei we wnętrzach industrialnych świetnie sprawdzi się klasyczny czarny karnisz. Wybór jest naprawdę spory, a różne typy karniszy znajdziesz na przykład w sklepie karnisze.com.

Planujesz oprawę okna? Zanim zakupisz karnisz, przemyśl, co będziesz w nim wieszać. Od tego, czy zamierzasz zasłaniać je samymi firankami, czy całym zestawem firany + zasłony zależy, jaki typ musisz wybrać: pojedynczy czy podwójny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]