Samodzielne wykonanie i położenie na domowych ścianach ozdobnych listew, może być zadaniem wymagającym, ale jeśli wiemy co i jak zrobić, krok po kroku, to wcale nie będzie to takie trudne. Nagrodą za wysiłek będzie za to niezwykle efektowna ozdoba wnętrza i takie wykończenie ścian, które będzie zwracać uwagę przy jednoczesnej spójności z resztą aranżowanego pomieszczenia.

Sztukateria na ścianie – jak zrobić ozdobne listwy i od czego zacząć?

Dobrym wstępem do wykonanie we własnym domu sztukaterii ściennej w postaci dekoracyjnych listew, będzie obejrzenie pomysłów, jakie w tej kategorii znajdziemy np. na wnętrzarskich blogach czy stronach z inspiracjami od architektów. Przejrzenie ich, ułatwi decyzję o tym, jakie konkretnie wybrać listwy i w jaki sposób założyć je na ścianie. Jeśli mamy już wizję tego, jak ściana ma wyglądać, możemy przystąpić do działania.

Co przygotować?

  • Dekoracyjne listwy – do kupienia w sklepach budowlanych, najczęściej o długości 200 lub 250 cm. Szerokość takich listew zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać: 1 cm dla dekoracji bardzo delikatnych, precyzyjnych, subtelnych i nawet do 20 cm dla sztukaterii, która zdecydowanie przykuwać uwagę.
  • Specjalny nożyk do przycinania listew
  • Klej do mocowania listew na ścianie
  • Listwy profilowane – tylko w przypadku, gdy zamarzą nam się na ścianie nietypowe łuki

Sam montaż listew, już po ich dokładnym docięciu do takiej formy, jaka jest nam potrzebna, robi się wyjątkowo prosto. Zaznaczamy na ścianie miejsce początku i końca listwy, następnie podklejamy listwę odpowiednim klejem i dociskamy do ściany. Kleje są z zasady szybkoschnące, więc wystarczy docisnąć listwę przez około minutę, dla pewności dwie i gotowe! Ważne: każdorazowo czytamy instrukcję przyklejania tak, by mieć pewność czy np. klej schnie w kilka minut czy sekund oraz czy nanosimy go wyłącznie na powierzchnię listwy, czy również ściany.

Gdzie można mocować listwy ozdobne?

W temacie sztukaterii na ścianie – i tego jak zrobić ozdobne listwy, warto pamiętać, że nie tylko ściana nadaje się do ich użycia wprost. W tym pierwszym przypadku można nimi ozdobić np. ściany za łóżkiem w sypialni, ściany w pokojach młodzieżowych (listwy mogą wydzielać przestrzeń np. na plakaty czy dekoracje nastolatka), ściany w salonie i kuchni. Wiele osób jednak idzie z tym pomysłem szerzej, montując listwy np. na szafach (fronty!), drzwiach (odświeżenie i unowocześnienie ich wyglądu), obrzeżach futryn, wokół luster i okien, czy nawet w łazienkach, jako sposób ładnego podkreślenia ostatniego piętra płytek ściennych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]