Ciepła podłoga pod stopami to skarb, zwłaszcza w chłodne poranki. Jedynym sposobem na zapewnienie sobie ciepła płynącego wprost spod naszych stóp, jest montaż ogrzewania podłogowego. Aby to zrobić, konieczne jest jednak ułożenie warstwy ze styropianu, co wbrew pozorom również jest poważnym wyzwaniem. Jaki rodzaj styropianu do tego zadania wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rodzaje styropianu nadają się do ogrzewania podłogowego?

Podczas montażu ogrzewania podłogowego należy użyć specjalnego styropianu, który jest dedykowany tego rodzaju powierzchniom. W przypadku podłogówki materiał izolujący ma bardzo duże znaczenie. Główną różnicą pomiędzy styropianem stosowanym do pokrycia ścian zewnętrznych lub dachu a tym wykorzystywanym przy ogrzewaniu podłogowym, jest zwiększona odporność na ściskanie.

W zależności od rodzaju pomieszczenia można wybierać pomiędzy styropianami EPS oraz XPS. Pierwszy wspomniany rodzaj jest najczęściej wykorzystywany w przypadku domów jednorodzinnych. Zwykle korzysta się z niego do ocieplenia podłogi na gruncie oraz w pomieszczeniach ocieplanych. Są to jednak zwykle pomieszczenia, które nie wymagają dużej wytrzymałości na nacisk. Jeżeli potrzebujemy bardziej wytrzymałego styropianu, warto kupić typ XPS. 

Najtańszym rozwiązaniem, na jakie można postawić, jest styropian biały. W jego przypadku trzeba jednak wykonać dwie warstwy. W nowoczesnym budownictwie częściej jest jednak wykorzystywany styropian grafitowy, który doskonale izoluje ciepło. Szeroki wybór płyt styropianowych do swojego domu znajdziesz pod linkiem https://www.hirsch-porozell.pl/produkty/plyty-do-ogrzewania-podlogowego/. Dzięki niemu znajdziesz wersję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając styropian do podłogówki?

Dokonując wyboru styropianu do ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest twardość. Trzeba pamiętać, że im bardziej odporny na ściskanie jest materiał, tym bardziej podłoga będzie odporna na straty ciepła. W przypadku domów jednorodzinnych doskonale sprawdzą się styropiany EPS 80 oraz EPS 100. Jeśli jednak pomieszczenie będzie znosić większe obciążenia, lepszym wyborem będzie wersja 150 lub nawet 200.

Kolejnym kryterium wyboru jest grubość. Zależy od tego, na jaką lambdę się zdecydujemy oraz która przegroda ma być izolowana. Aby dobrze dobrać ten parametr, należy zapoznać się z konkretnymi wymogami. Nie mniej istotny jest współczynnik przewodzenia ciepła. Powinien być on jak najniższy, ponieważ wtedy materiał zapobiega uciekaniu ciepła, co przekłada się na mniejsze rachunki.

Innym kryterium wyboru jest również rozmiar. Powinien on zostać wybrany w odniesieniu do powierzchni, na której ma być ułożony. Znajomość dokładnych wymiarów pozwoli zakupić go tyle, ile jest potrzeba. Na koniec dobrze jest także spojrzeć na klasę reakcji na ogień. Większość styropianów do podłogówki posiada klasę E, co oznacza, że jest on palny, ale także samo gasnący.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]