Zakup pompy ciepła to duży wydatek, który bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Osoby zainteresowane nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi mogą jednak otrzymać na nie dotację. Dofinansowanie do pompy ciepła to rozwiązanie, które umożliwia obniżenie kosztów związanych z jej zakupem i montażem. Poznaj programy dopłat, z których możesz skorzystać.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie do pompy ciepła w 2024 roku?

W ramach programu „Moje Ciepło” można ubiegać się o dofinansowanie do montażu pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, które powstały po 1 stycznia 2021 r. Jest ono przeznaczone dla właścicieli i współwłaścicieli takich nieruchomości. Z kolei program „Czyste Powietrze” ma na celu promowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, takie jak pompy ciepła. Z dotacji mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dofinansowanie do pompy ciepła jest przewidziane również dla osób fizycznych mających tytuły prawne do lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Mogą oni skorzystać z programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu — poznaj program Czyste Powietrze

W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła oraz dotację na termomodernizację budynku. Może ona obejmować m.in. docieplenie przegród oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wnioski są przyjmowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji zależy od osiąganych dochodów. Podstawowy poziom dofinansowania to 66 000 zł. W jego ramach można pokryć m.in. 40% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Najwyższy poziom dofinansowania to 135 000 zł.

Nowy dom a dofinansowanie do pompy ciepła — z jakiego programu można skorzystać?

Właściciele i współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych wybudowanych po 1 stycznia 2021 r. mogą uzyskać dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w ramach programu „Moje Ciepło”. Taki budynek musi mieć podwyższony standard energetyczny. Pompa ciepła może służyć w nim wyłącznie do ogrzewania budynku lub do zapewnienia komfortu termicznego i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W przypadku tego programu nie ma progu dochodowego.

Wysokość dofinansowania wynosi odpowiednio:

  • 7 000 zł — pompy ciepła powietrze-powietrze,
  • 7 000 zł — pompy ciepła powietrze-woda,
  • 21 000 zł — gruntowe pompy ciepła.

Nabór wniosków odbywa się do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania puli środków.

Dofinansowanie do pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych — czy można je uzyskać?

Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych mogą skorzystać z programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dotacja obejmuje wymianę źródła ciepła na efektywne urządzenia grzewcze lub przyłączenie do zbiorczego ogrzewania. Wysokość dofinansowania zależy od poziomu osiąganych dochodów i wynosi od 16 500 zł do 41 000 zł.

Wyższe dotacje na zakup i montaż pompy ciepła są przewidziane dla mieszkańców gmin, w których występuje największe zanieczyszczenie powietrza. Program ten przewiduje również wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych.

Zamontuj pompę ciepła z zaufanym partnerem — poznaj EKO2020

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie pompy ciepła z montażem, to musisz znaleźć zaufaną firmę, która się tym zajmie. Warto postawić na sprawdzonego partnera, którym jest EKO2020. Specjaliści zajmują się doborem urządzeń o optymalnych parametrach oraz montażem pomp ciepła. Mają duże doświadczenie, dlatego warto im zaufać. Sprawdź pełną ofertę pomp ciepła i wybierz najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twojego domu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]