Zakup wielofunkcyjnego robota, który ułatwił przygotowywanie w kuchni posiłków może dostarczy wielu wyzwań! Czym się kierować i na co zwrócić uwagę? Jakie funkcje powinien posiadać taki sprzęt? Czy patrzeć na markę producenta, opinie internautów czy może ilość gwiazdek? Podpowiadamy!

Dobry robot kuchenny – najważniejsze cechy

Zacznijmy od tego, że urządzenia wielofunkcyjne są dziś dostępne w sklepach w tak wielu wariantach, że często na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, co wybrać. Zdjęcia wspaniałe, opisy jeszcze lepsze, opinie użytkowników po kilkaset, a nawet więcej – jak się w tym odnaleźć?

Po pierwsze: określ swój budżet. Tylko ty najlepiej wiesz ile maksymalnie możesz na taką maszynę przeznaczyć. Dodaj do budżetu 10% tak, żeby móc celować w nieco lepsze modele, a następnie przeczytaj poniższe cechy, które będą wyróżniać robot kuchenny i pomogą Ci określić, czy oglądany sprzęt jest dla Ciebie, czy nie.

Podstawy:

  • Czego oczekujesz od urządzenia? Do mieszania, ubijania i zagniatania – wybierz klasyczne miksery, do rozdrabniania – blender, do wszystkich w/w plus szatkowania, ucierania i siekania – malakser, do wyrabiania jeszcze innych produktów – standardowy robot wielofunkcyjny (ma więcej opcji niż malakser).
  • Czy robot ma być ręczny czy z misą? Te posiadające misę dają więcej funkcjonalności i oszczędzą w kuchni Twój cenny czas. Sprzęt pracuje sam, a Ty możesz robić coś zupełnie innego.
  • Sprawdź, czy dane urządzenie ma następujące funkcje: łatwe czyszczenie, miejsce na dodatkowe wyposażenie, praktyczny schowek na kabel (tak, żeby w czasie jego nieużywania można było przewód wygodnie schować), antypoślizgową podstawę (przyda się szczególnie wtedy, gdy masz śliski blat np. wykonany z kamienia i pracująca maszyna bez takiej podstawy zwyczajnie by po nim jeździła).
  • Bezpieczeństwo: upewnij się czy producent wyraźnie podkreśla w opisie robota posiadanie zabezpieczenia przed przegrzaniem (tańsze modele mogą nie mieć tej funkcji, a jest ona bardzo ważna). Zwróć też uwagę na blokadę chroniącą przed uruchomieniem sprzętu w przypadku jego niewłaściwego montażu. Ostre siekacze robota nie powinny się włączyć jeśli np. za słabo je dociśniesz!
  • Sprawdź z czego są wykonane tarcze tnące np. do szatkowania. Powinny być zrobione z mocnej stali nierdzewnej, co zapewni ich trwałość na lata.

Porównaj też roboty pod katem posiadanej mocy silnika (zwykle między 350 a 1000 W), im wyższa tym sprzęt szybciej pracuje oraz pod kątem rozmiaru misy roboczej. Jeśli masz małą rodzinę – mniejszy litraż będzie ok, ale już przy czterech osobach w domu lepiej kupić taki sprzęt, którego misa będzie mieć przynajmniej 3-4 litry pojemności.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]