Główną zaletą, jaką do naszych ogrodów wnoszą byliny wieloletnie jest to, że po roku nie giną, więc nie trzeba w każdym sezonie wsadzać nowych! Dla osób, które cenią wygodę i jednocześnie stałą, piękną ozdobę swojego przydomowego ogrodu, jest to wartość nieoceniona. Jakie rośliny tego typu warto wziąć pod uwagę? Które z nich długo kwitną i będą zachwycać swym pięknem przez lata? Sprawdzamy!

Piękne byliny wieloletnie – top lista!

Wśród najciekawszych bylin zdobiących działki, rabatki, skalniaki i ogrody warto wymienić:

  • Jeżówka – przypomina wielką stokrotkę z wywiniętymi do dołu listkami, a jej sadzonki można dostać w wielu kolorach. Robi wrażenie rozmiarem: w warunkach ogrodowych osiąga nawet półtora metra!
  • Kłosowiec – pnący się ku górze słupkowo, do złudzenia przypomina kłosy zbóż, ale w piękniejszym wydaniu. Jest intensywnie fioletowy, wrzosowy, a do tego pachnie anyżem lub przyjemną miętą.
  • Piwonia – intensywnie pachnie i urzeka fioletowymi, różowymi i białymi kwiatami, których gęste i pękate kształty od razu przyciągają oko. Niektóre odmiany są mrozoodporne, więc na zimę nawet nie trzeba ich niczym okrywać.
  • Goździk pierzasty – niski, bo maksymalnie 30 centymetrowy, całkowicie mrozoodporny, pastelowo różowy. Świetnie czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych.
  • Mikołajek płaskolistny – kwiat o bardzo nietypowych kwiatach, które przypominają małe kuleczki ułożone w słupki. Jego atutem jest wytrzymałość i zdolność do kwitnienia zarówno na glebie żyznej, jak i w gruncie wysuszonym, trudnym do uprawiania na nim innych roślin.
  • Słonecznik odmiany szorstkiej – wysoka bylina ogrodowa czarującą żółcią dużych, rozłożystych kwiatów. Ich zaletą jest utrzymywanie się w doskonałym wyglądzie od lipca aż do później jesieni. Lubi rosnąć w grupach, ale i pojedynczo, dlatego dobrze go wykorzystać jako „przerywnik” np. w roślinnych ciągach jednobarwnych.
  • Ostróżka wielokwiatowa – wizualnie niezwykle subtelna i delikatna, ale co do możliwości, wyjątkowo wytrzymała. Nie straszne jej niskie temperatury, a na działkach wygląda pięknie w barwnych mieszankach: różu, błękitów i bieli.
  • Rozchodnik okazały – zwany też rozchodnikowcem. Wyróżnia się parasolowatymi kształtami kwiatów, które wyglądają jak różowo-biały dywan. Piękny.
  • Lawenda wąskolistna – zachwyci fioletem kwiatów, a do tego odstraszy komary!

Ważne: wybierając do ogrodu kilka różnych bylin, zwróćmy uwagę na ich różnorodność. Rośliny dobieramy tak, by miały różne okresy kwitnienia i cechowały się różnymi kolorami – to sprawi, że przez większość sezonu będą cieszyły oko!