Róże to kwiaty o bogatej symbolice. Utożsamiane są zazwyczaj z miłością i wręczane w dowód uczucia ukochanej osobie lub w podziękowaniu bliskim przyjaciołom. Te piękne kwiatymogą występować w wielu kolorach: czerwone, różowe, białe, żółte, liliowe, mogę też być dwukolorowe. Czy zatem istnieją też czarne róże?

Czarne róże nie są naturalne

Mimo wielu gam barw i odcieni, w jakich występują róże, hodowcy wciąż czują niedosyt i marzą o róży w kolorze czarnym. W naturalnym środowisku kwiat ten w takiej barwie nie występuje, a prace prowadzące do jego powstania zaowocowały jedynie odmianą róży o bardzo ciemnych bordowych lub purpurowych kwiatach (np. Chrysler Imperial, Papa Meilland, Josephine Bruce, Black Magic, Black Baccara).

Dlaczego tak trudno uzyskać czarną różę? Głównym powodem jest fakt, że tak naprawdę głęboka czerń nie jest kolorem i prawdziwie czarnych kwiatów w naturze nie ma. Barwa czarna wynika z braku odbicia promieni słonecznych, nie jest to kolor sam w sobie. Rośliny tworzące kwiaty w kolorze czarnym mogłyby mieć poważny problem, gdyż płatki nieodbijające promieni słonecznych byłyby narażone na silne poparzenia.

Dlatego czarne róże oferowane przez handlowców i marketingowców nie są prawdziwe. I nie wierzcie w zamieszczane w Internecie zdjęcia. To wynik retuszu, a nie odzwierciedlenie rzeczywistości, i sprytny zabieg, który ma skłonić nas do zakupu.

W Internecie można także natrafić na informacje o uprawie czarnych róż w Turcji. To również fake news. Ani w Turcji, ani nigdzie indziej, czarne róże nie są uprawiane.

Czarne róże można uzyskać samemu

Można pokusić się o uzyskanie czarnej róży samemu w domu. Należy zakupić białą różę (białe najlepiej ulegają pofarbowaniu), naciąć na krzyż końcówkę łodygi i wsadzić kwiat na kilka godzin do zabarwionej czarnym tuszem wody. Róża powinna zabarwić się na czarno. Minusem takiego farbowania jest niestety przyspieszone obumieranie i schnięcie kwiatu.

Czarne róże — znaczenie

Czarne róże symbolizują smutek oraz czas pożegnania. Nie należy się ich jednak obawiać, bo podobnie jak w przypadku karty Tarota – Śmierć, mogą one także oznaczać nowy początek i odrodzenie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]