Niezwykła araukaria chilijska nie bez powodu nazywana jest drzewem dinozaurem, albo żywą skamieniałością. Wygląda tak, jakby przeniosła się do naszych czasów z pradawnych krain! Mało tego, historia jej istnienia rzeczywiście jest imponująca, bo sięga powyżej dwustu milionów lat, a samo drzewo zupełnie nie przypomina tych, z jakimi się dzisiaj spotykamy. Mało tego, tę wyjątkową roślinę rodem z prehistorii można uprawiać w przydomowych ogrodach!

Araukaria chilijska – wygląd i uprawa

Rodzimym środowiskiem araukarii są górzyste, niedostępne rejony m.in. Chile i Argentyny. To właśnie tam potrafi ona dorastać nawet do czterdziestu metrów wysokości, zachwycając swoim wyglądem każdego, kto na nią trafi.

  • Nietypowe liście tego drzewa są ostro zakończone, szerokie i przybierają kształt trójkąta, który wygląda tak, jakby był zrobiony ze skóry.
  • Łuskowata forma i zielone tarczki układające się jedna za drugą tak, jakby stanowiła dachówkę, są zwarte, sztywne i niesamowicie gęste
  • Liście niczym łuska pokrywają również cały pień rośliny, z czasem przybierając formę spłaszczonych kolców

Poszukiwacze nietypowych roślin ozdobnych będą tym drzewem zachwyceni! Można je uprawiać w wielkich donicach lub specjalnych pojemnikach – w warunkach ogrodowych czy balkonowych nie osiągają tak dużej wysokości, jak w naturze, a i tak prezentują się wyjątkowo.

Uprawa i ważne informacje

  • Roślina jest odporna na mróz, znosi spadki temperatur nawet do minus 15 stopni Celsjusza, ale uwaga: poniżej tego poziomu może dojść do jej uszkodzenia. Na wszelki wypadek warto ją na zimę szczelnie okryć.
  • Specjaliści zalecają uprawę w możliwie cieplejszych rejonach kraju. Świetnie przyjmuje się np. na Dolnym Śląsku oraz na Pomorzu – tu szanse na jej przetrwanie i piękny wzrost są zdecydowanie najwyższe.
  • W rozwoju drzewka pomocna będzie warstwa ściółki podłożona przy pniu. Można tu wykorzystać korę innych drzew albo torf – zapewnią one z jednej strony ochronę przed chłodem, a z drugiej lepsze utrzymanie wilgoci, nawet w okresie suszy.
  • Podłoże: koniecznie przepuszczalne, żyzne, lekko wilgotne
  • Podlewanie: w gorącym lecie tak, poza upałami – nie wymaga, sama pobierze wodę z gleby
  • Stanowisko w ogrodzie: optymalnie takie, które w pełni znajduje się na słońcu i jednocześnie jest osłonięte od zbyt mocnego wiatru. To ostatnie ma znaczenie zwłaszcza zimą.
  • Lubi wysoką wilgotność powietrza

Początkowo przy uprawie araukarii dobrze jest ją trzymać w donicy i wynosić na zewnątrz na lato, chowając do środka zimą. Dopiero gdy się wzmocni i dojrzeje, można ją wsadzić całościowo w grunt, pamiętając o ciepłym i słonecznym miejscu oraz podsypce.