Bodziszek korzeniasty zwany też wielokorzeniowym jest przez ogrodników uważany za jeden z najłatwiejszych w uprawie ogrodowej roślin tego gatunku. Zachwyca żywą, różowo-fioletową kolorystyką, a w naturze można go spotkać w różnych, górzystych terenach świata. Występuje m.in. w Karpatach, Apeninach, Alpach, ale i na Bałkanach. Z racji efektownego wyglądu szybko przeniesiono go do przydomowych ogrodów, jako wspaniałą robiącą wrażenie roślinę ozdobną.
Bodziszek korzeniasty – jak go uprawiać?
To jeden z tych kwiatów, które nie mają wielkich wymagań glebowych i stanowiskowych, a tym samym świetnie przyjmują się w polskich warunkach.
- Najlepsze stanowisko w ogrodzie to miejsca słoneczne ale i półcieniste, roślina doskonale poradzi sobie w obu tych przypadkach. Pięknie rośnie na skalniakach, na terenie otwartym, ale i pod płotami.
- Gleba: mało wymagająca, średnio wilgotna
- Podlewanie: regularnie, ale bez przesady. Bodziszek wielokorzeniowy, jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo rozbudowany system korzeni, które idą ku dołowi i w czasie suszy potrafią dla siebie pobierać wodę z głębszych partii ziemi.
- Rozmnażanie: łatwo się rozprzestrzenia sam, nie trzeba tu specjalnych zabiegów. Warto zostawić mu wokół trochę miejsca, tak by mógł tworzyć sobie kolejne, młode odnogi. Przy dobrych warunkach uzyska się dzięki niemu piękne, ciągnące się „dywany” czy kobierce kwiatowe. Przy chęci samodzielnego namnożenia tego kwiatu obcinamy jego wierzchołki i to właśnie one posłużą jako sadzonki.
- Łatwo się ukorzenia, nie trzeba stosować specjalnych środków wzmacniających korzenie
- Roślina wykazuje dużą odporność na mróz (naturalnie rośnie w górach), dlatego na zimę nie ma potrzeby jej okrywania czy osłaniania.
Roślina kwitnie od maja do czerwca i potrafi osiągnąć nawet do trzydziestu centymetrów wysokości.
W sklepach ogrodniczych można kupić różne odmiany bodziszka od Czakora w biskupim odcieniu kwiatów (przykuwa oko!), przez jasnoróżowy Spessart (bardzo delikatny), biały Album czy White Ness, aż po Variegatę, która cechuje się liśćmi w piękne, biało-kremowe smugi. Cenowo nie kosztują więcej jak pięć do ośmiu złotych za sadzonkę.
Ciekawostka: bodziszek tego gatunku wykorzystywany jest nie tylko jako roślina dekoracyjna, ale również do produkcji olejków eterycznych, które mają właściwości ściągające i w szybki sposób łagodzą różne, skórne dolegliwości. Ma piękny, cytrynowo-korzenny zapach, którego nie sposób nie poczuć, gdy staje się blisko! Zapach ten działa odstraszająco na komary i ślimaki, a to kolejny powód, dla którego warto na niego postawić w ogrodzie.