Wodospad Zaskalnik jest jedną z licznych atrakcji Pienin. To malownicze miejsce zlokalizowane jest w Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy. Warto tam wybrać się na relaksujący spacer, a trasa do wodospadu z uwagi na łatwość dojścia to świetna propozycja dla rodziców z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Szczawnica atrakcje — Wodospad Zaskalnik

Szczawnica to turystyczna miejscowość w Pieninach, w której okolicy znajduje się wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich jest Wodospad Zaskalnik położony w dzielnicy Sewerynówka, która zlokalizowana jest z dala od głównych tras i dużego ruchu. Spacerując do celu, można wstąpić do niedużego drewnianego kościoła postawionego w 1925 roku, obok którego prowadzi droga do wodospadu.

Wodospad Zaskalnik tworzy pięciometrowy próg na Potoku Sopotnickim. Woda spadająca z wysokości drugiego piętra przez dziesięciolecia wyżłobiła sporą nieckę, tworząc naturalny, mały basen. Jego głębokość sprawia, że wodospad nadaje się doskonale do moczenia nóg w upalne dni lub odświeżającego ochlapania się na koniec wędrówki. Powyżej wodospadu znajduje się duża łąka, idealna na odpoczynek lub piknik. W pobliżu znajduje się także zajazd, gdzie można spróbować lokalnych specjałów.

Wstęp jest bezpłatny. 

Wodospad Zaskalnik — trasa

Pod sam Wodospad Zaskalnik można dostać się samochodem, ale zdecydowanie lepszą opcją jest spacer niebieskim szlakiem, tym bardziej, że cała droga to asfaltowe lub brukowane alejki oraz spokojna ulica z niewielkim natężeniem ruchu. Szlak zaczyna się z dworca autobusowego i biegnie ulicą Zdrojową, która stanowi zabytkowe centrum Szczawnicy. W tym miejscu znajdziemy wygodny deptak oraz fontanny. Dalej skręcamy przy Inhalatorium, przechodzimy między miejskimi alejkami i wchodzimy na uliczkę, która poprowadzi już nas do celu.

Drogę do wodospadu można pokonać także na rowerze lub jeżdżącą po Szczawnicy ciuchcią – jedna ze stacji znajduje się tuż obok wodospadu. Niedaleko wodospadu znajduje się także trasa konna. Chociaż na teren Pienińskiego parku Narodowego jest zakaz wpuszczania psów, trasą do Wodospadu Zaskalnik możemy swobodnie pospacerować z naszym czworonogiem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]