O tym, że ochrona jeży przed wyginięciem jest bardzo ważna, wie coraz więcej osób. To właśnie dla tych małych, bardzo pożytecznych zwierząt ogranicza się m.in. wyrzucanie jesiennych liści spod płotów, po to żeby miały gdzie się schronić, ale i dokarmia je wtedy, gdy mają kłopot ze znalezieniem sobie pożywienia. Bardzo ciekawym pomysłem na wsparcie jeży w tym trudnym dla nich czasie jest również ustawianie w ogrodzie specjalnych domków. Jak to wygląda?
Zrób domek dla jeża samodzielnie!
Wykonanie podstawowe domku dla jeża jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy do tego kilka desek (cztery na ścianki domku, jedna na przegrodę wewnątrz i jedna na daszek), gwoździe oraz młotek, albo śruby i wkrętarka. Boczne ścianki powinny być stosunkowo niskie (to nie jest buda dla psa!), tak, żeby jeż mógł bezpiecznie wejść do środka i czuć tam swojego rodzaju otulenie. Takie konstrukcje montujemy bezpośrednio na podłożu, żeby zwierzę czuło pod stopami coś znajomego: trawę, ziemię, liście.
Zadomowienie się w takiej „budzie” może potrwać, ale przyspieszymy je, umieszczając wokół domku kupki z liśćmi, albo nawet przysypując nimi z wierzchu całą konstrukcję i dodając do tego mech oraz patyczki. Znajome środowisko szybko zachęci jeża do sprawdzenia, co jest w środku. Przed domkiem można również przygotować płaskie miseczki z jedzeniem, albo nawet wsunąć je do wewnątrz, ale tak, by nie utrudnić zwierzęciu poruszania się.
Gotowe domki – dostępne w sklepach
Domek dla jeża można też po prostu kupić – to świetna opcja dla osób, które nie mają talentów stolarskich, a z młotkiem w dłoni niekoniecznie czują się mistrzami.
- Najprostsze, ekologiczne domki z drewna to koszt ok 60 – 80 zł. Te droższe posiadają zwykle drewniane, dekoracyjne deseczki lub stylizowane są wprost na leśne klimaty (wbudowana kora drzewna, brak heblowania, wszystko maksymalnie naturalne)
- Za jeżowe schrony wzbogacone o podwójne wejścia (typu tunel prowadzący do właściwej budki) zapłacimy między 140 a 160 zł
Większość domków można dostać lub zamówić w sklepach zoologicznych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.
Ciekawostka: dawniej wierzono, że jeże symbolizujące życie w zgodzie z samym sobą i skupienie się na własnych potrzebach, a nie na oczekiwaniach innych, przynoszą szczęście w ogrodach, w których się zadomowią. To wprawdzie tylko dawne wierzenia, ale mogą zachęcić nas do bardziej aktywnego chronienia tych ssaków i dbania o to, by pomoc im przetrwać w czasie surowych zim i trudnego dostępu do pożywienia.