Moda na ogrody wertykalne przywędrowała do Polski wraz z rosnąca świadomością tego, jak ważną rolę pełnią rośliny w naszym codziennym życiu. Nie chodzi tu już tylko o podziwianie ogrodów tradycyjnych czy zachwycanie się parkami w środku miasta, a o stworzenie własnego ogrodu w dowolnej przestrzeni wewnątrz budynków: w domach, biurach i w firmach. Wertykalizacja ogrodów to po prostu zaprojektowanie instalacji do uprawy zieleni (głównie roślin ozdobnych) w środku pomieszczeń, w których dotąd się tego nie robiło.

Ogród wertykalny – zasady tworzenia

Opracowując ogród wertykalny możemy wybrać, czy ma się on znajdować wewnątrz obiektu (dom, firma, poczekalnia, magazyn) czy na zewnątrz, tam gdzie nie było to możliwe (np. mały taras, balkon, półotwarty ganek, dach). Może on zostać umiejscowiony w absolutnie dowolnej przestrzeni, ponieważ kluczem jego funkcjonowania jest odpowiedni system. Mowa tu o nawadnianiu, oświetleniu i automatycznej regulacji wilgoci. Standardowo na jeden metr kwadratowy powierzchni (pionowa ściana) sadzi się nie więcej jak dwadzieścia pięć, maksymalnie trzydzieści roślin.

Główne zalety takich ogrodów:

  • Minimum czasu i pracy koniecznej do włożenia w utrzymanie roślin i ogrodu w pięknym stanie (większość typowych zajęć wykonuje tu nie człowiek, a system)
  • Zdalne nawadnianie, które może być zaprogramowane na konkretny czas lub dostosowane programistycznie do potrzeb roślin. W takich układach możliwe jest działanie zarówno bardzo prostych systemów podlewania, jak i nieco bardziej skomplikowanych, ale np. możliwych do sterowania z poziomu smartfona
  • Więcej tlenu w pomieszczeniu i lepsza jakość powietrza
  • Lepsze nawilżenie powietrze, powodowane procesami fotosyntezy, jaka zachodzi w roślinach
  • Korzyści akustyczne: ścianki ogrodów wertykalnych skutecznie izolują hałasy dochodzące np. z zewnątrz mieszkania, ale i bezpośrednio zza ścian sąsiadów
  • Poprawa koncentracji i skupienia – wywołana lepszym dotlenieniem powietrza domowego

Uprawa i dobór roślin

Do tego typu ogrodowych dobieramy rośliny o mało ekspansywnym systemie korzeniowym. Powód? Mniej przesadzania, lepszy rozrost. Podobnie, o wiele lepiej postawić na rośliny niskie niż wysokie (bananowiec w ogrodzie wertykalnym to nie jest trafiony pomysł!).

Przykłady: wszelkiego rodzaju zioła, rojniki, kwiaty, które można bez problemu wsadzić na pionową ścianę (typową dla instalacji wertykalnych), bratki, fuksje, trzmieliny, begonie, niecierpki, barwinki i rozchodniki. W ogrodach instalowanych w mieszkaniach sprawdzą się skrzydłokwiaty, pilea, zroślicha, kalatea, eszynantus, zanokcica, zielistka czy filodendron.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]