Odpowiednio dobrana elewacja domu może nie tylko pełnić wszystkie funkcje związane z jego zabezpieczeniem od niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale i być atrakcyjną ozdobą nieruchomości. Jakie rodzajem pokryć elewacyjnych są dzisiaj na czasie i które z nich warto wziąć pod uwagę przy posiadanym budżecie? Sprawdzamy!

Elewacja domu – 7 inspiracji

Do najpopularniejszych wśród Polaków rodzajów elewacji możemy zaliczyć:

  1. Elegancką elewację opartą na listwach elewacyjnych i gzymsach parapetowych. Tworzy ona bardzo klasyczny i zarazem pachnący dawną stylistyką klimat obiektu, zwracając na niego uwagę i zachowując wysoką estetykę wizualną.
  2. Wariacje ceglane – kojarzące się z budownictwem nieco surowym, podmiejskim i absolutnie nowoczesnym. Cegła wraz z różnymi odmianami kolorystycznymi cieszy się dzisiaj ogromnym uznaniem, przypominając domki z półki „wymarzone w dzieciństwie”.
  3. Wykończenia z płyt klinkierowych, często w zestawieniu z obrzeżami z kamienia lub odsłoniętych, ładnie pomalowanych pustaków. Ilość dostępnych dziś w firmach budowlanych typów klinkieru jest tak duża, że znajdą tu coś dla siebie zarówno fani elewacji ultra nowoczesnych, jak i bardzo klasycznych, a nawet zamkowych. Klinkier pojawia się w odcieniach żywych, nasyconych barwami, postarzonych i celowo pokrytych powłokami nanoszącymi na niego efekt upływającego czasu, pastelowych, odbarwionych itd.
  4. Elewacje gładkie, z tynkiem idealnie i równo rozprowadzonym po całej powierzchni. Główną atrakcją dekoracyjną tej klasycznej formy elewacyjnej są dodatki: nierzadko w postaci ozdobnych okiennic, parapetów czy ciekawie zaprojektowanego balkonu. Bezpretensjonalny minimalizm w atrakcyjnym wydaniu.
  5. Wariacje drewna i stali – hit elewacji miejskich i podmiejskich. W tym sposobie łączy się naturalny klimat drewna z surowością stali, dzieląc wykonanie elewacji np. na dwie części, każdą w innym wydaniu lub tworząc z nich atrakcyjny mix.
  6. Wykończenia oparte na sztukaterii kamienicznej, kojarzące się z dawnym nastrojem miejskich rynków i tajemniczych, wąskich uliczek. Sztukateria zdobi na elewacji okna, nadproża i najczęściej przestrzeń podparapetową. Efektowne!
  7. Stylowe aranżacje elewacyjne dopasowane do nieruchomości wzbogaconych kolumnami, wykuszami dachowymi czy arkadami. Wykonanie takiej elewacji jest pracochłonne i wymaga pomocy profesjonalnego projektanta, który zadba o każdy jej detal, ale zdecydowanie warto się o coś takiego pokusić.

Dodatkowymi pomysłami na domowe elewacje służą też blogi wnętrzarskie, firmy budowlane i sami architekci, których inspiracje znajdziemy w ich publicznych portfolio.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]