Różowy czy uniwersalny? Pełen motywów księżniczkowych, czy może barw skupiających uwagę, ale bez nasycenia ich odniesieniami bajkowymi? Stonowany czy intensywny? Jak zaplanować pokój dla dziewczynki i na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy!
Nowoczesny pokój dla dziewczynki – inspiracje
Umeblowanie pokoju dla dziewczynki powinno być co do zasady oparte na kilku prostych punktach, dzięki którym uzyskamy jego funkcjonalność przy jednoczesnym, przyjemnym dla oka dziecka klimacie.
- Po pierwsze: dobór kolorów
- Po drugie: dobór mebli.
- Po trzecie: dywan i miejsce do zabawy
Kolory: projektanci wnętrz zwracają uwagę, żeby barwy do pokojów dla dziewczynek wybierać z głową i rozsądkiem. Klasyczny różowy w stu wariacjach wcale nie musi być dla dziecka dobry, zwłaszcza jeśli jest go za dużo. Coraz częściej odchodzi się od stereotypowego urządzenia pokoju w całości „na różowo”, dodając do tej stylistyki również inne barwy. Postawić tu można na dwa rodzaje kolorów: stonowane (pastele wszelkiej maści) lub energetyczne (kolory żywe, intensywne). Te pierwsze będą uspokajać dziecko, relaksować, działać kojąco na sen i zabawę, za to te drugie pobudzą zmysły dziecka i dodadzą mu bodźców. Ciekawym rozwiązaniem będzie wydzielenie w pokoju dwóch stref: do spania (pastelowe tło) i do zabawy (tło energetyczne).
Meble: dostosowujemy je ściśle do wieku dziecka, tak by były użyteczne, bezpieczne i by maluch rzeczywiście z nich korzystał. Inne meble znajdziemy w działach dla dziewczynek dwu-pięcioletnich, inne dla szykujących się do pierwszej klasy sześciolatków, a jeszcze inne dla dziewczynek wchodzących w wiek lat nastu. Tu o porady warto pytać bezpośrednio sprzedawców, którzy chętnie pomogą dobrać funkcjonalność umeblowania do wieku i jednocześnie podsuną ciekawe wizualnie propozycje.
Trzecim punktem jest dywan, który jednocześnie stanowi często centrum zabaw dziecka. Można tu postawić na dywany wielobarwne, zdobne w motywy bajkowe, rozrywkowe, ale i gładkie, jednolite. Trzeba pamiętać, że stopy dziecka bardzo często będą po tym dywanie biegać boso, dlatego zwróćmy uwagę na antyalergiczność dywanu, miękkie podbicie, w którym dziecku będzie ciepło i oczywiście właściwą pielęgnację. Przypominamy też, że dywan jest najczęściej głównym miejscem zabaw dla dziewczynki i to nawet wtedy jeśli ma ona szereg innych zabawek, stolików, krzesełek, plastikowych zestawów czy domków dla lalek. Zaniedbanie doboru dywan może skutkować tym, że i tak wcześniej czy później, widząc jak bawi się na nim dziecko, będziemy musieli go wymienić, dlatego zatroszczmy się o jego odpowiedni dobór już na samym początku.