Jak wybrać najkorzystniejszą taryfę prądu dla Twojego domu?

Ceny prądu w dużym stopniu zależą od wybranej taryfy. Obecnie polskie gospodarstwa domowe mogą skorzystać z kilku wariantów rozliczenia energii elektrycznej, a co za tym idzie – różnych stawek cenowych. Która z nich jest najkorzystniejsza? Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się ze sposobami naliczania opłat w poszczególnych taryfach prądu. Dowiedz się też, jak wybrać tę, która pomoże Ci obniżyć wysokość rachunków.

Czym są taryfy prądu i komu przysługują?

Taryfy prądu to plan cenowy, według którego rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. Poszczególne taryfy oznaczone są symbolami złożonymi z wielkich liter oraz dwóch cyfr. Jak je rozszyfrować?

Zacznijmy od wielkiej litery, która oznacza rodzaj odbiorcy końcowego. Określa się go w następujący sposób:

  • G – gospodarstwa domowe, ale również akademiki, domy dziecka czy domki letniskowe;
  • C – gospodarstwa rolne, a także małe i średnie przedsiębiorstwa (np. sklepy lub punkty handlowo usługowe);
  • B – duże firmy (np. duże obiekty usługowe, hotele, szpitale);
  • A – najwięksi odbiorcy energii elektrycznej (huty, kopalnie, duże zakłady przemysłowe).

Następująca po literze cyfra oznacza natomiast moc umowną, jaką możesz pobrać z sieci elektrycznej. Może być to „1” – dla mocy nieprzekraczającej 40 kW, a także „2” – dla mocy większej niż 40 kW. Kolejna cyfra wskazuje strefy czasowe, czyli ile stawek obowiązuje w ciągu doby. Przykładowo, „1” przypisane jest to taryfy jednostrefowej i oznacza, że cena energii jest taka sama bez względu na porę dnia i nocy. Większe liczby pokazują, że tych stawek jest dwie lub więcej i różnią się od siebie w zależności od pory dnia i nocy. 

Rodzaje taryf prądu do domu

Taryfę prądu  możesz sprawdzić na swoich rachunkach. Warto wiedzieć, że oznaczenia taryf są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, a więc uniwersalne dla wszystkich sprzedawców energii elektrycznej. Oczywiście sprzedawca nie musi zawrzeć wszystkich planów taryfowych w swojej ofercie. Najczęściej wybierane taryfy to jednostrefowa G11 oraz dwustrefowa G12.

G11 – prosty i przejrzysty plan dla wszystkich

Szacuje się, że najwięcej polskich gospodarstw domowych rozlicza się właśnie na podstawie jednostrefowej taryfy G11. Jest ona uniwersalna – cena za 1 kW jest taka sama przez całą dobę oraz wszystkie dni tygodnia.

Dla kogo najkorzystniejsza jest taryfa prądu G11? To rozwiązanie optymalne dla osób, które cenią wygodę i prostotę, ale też niezależność. Wybierz ją, jeśli:

  • Nie masz możliwości stale kontrolować zużycia energii. Taryfa G11 będzie dla Ciebie dobrym wyborem, jeśli nie potrafisz określić, o której godzinie zużywasz najwięcej prądu. To świetne rozwiązanie również w sytuacji, kiedy nie masz stałego harmonogramu porządków domowych. Zdarza Ci się włączać pralkę lub zmywarkę zarówno rano, jak i wczesnym wieczorem? Sprzątasz w tygodniu, jak i w weekendy? Wybierając taryfę G11, nie musisz już czekać do momentu, kiedy prąd zacznie kosztować mniej. To dogodna opcja dla osób, które nie chcą zmieniać swoich nawyków.
  • Twoja aktywność jest największa w ciągu dnia. Na taryfie prądu G11 skorzystasz również w sytuacji, gdy prowadzisz regularny tryb życia i późnym wieczorem maksymalnie wygaszasz swoją aktywność. Inną sytuacją, w której warto rozważyć wybór tej taryfy, jest praca w systemie zmianowym.

Kiedy z kolei taryfa jednostrefowa nie będzie idealnym wyborem? Między innymi w sytuacji, gdy energia elektryczna służy Ci do ogrzewania mieszkania.

G12 – elastyczny plan cenowy dla nocnych marków

W tej taryfie doba podzielona jest na dwie strefy czasowe – każda z nich ma inną stawkę cenową za 1 kW. Najczęściej spotykany podział tych stref wygląda następująco:

  • niższa stawka cenowa obowiązuje w godzinach 22:00-6:00 (dolina nocna) oraz 13:00-15:00 (dolina dzienna);
  • wyższa stawka godzinowa obowiązuje w godzinach 6:00-13:00 (szczyt przedpołudniowy) oraz 15:00-20:00 (szczyt popołudniowy).

Kiedy najlepiej sprawdzi się taryfa prądu G12? Jak widać, najwięcej oszczędności może przynieść osobom, które są najaktywniejsze późnym wieczorem lub wcześnie rano i w tym czasie najczęściej używają sprzętów elektrycznych. Skorzystasz na niej również, jeśli:

  • najbardziej energochłonnych urządzeń używasz w godzinach pozaszczytowych;
  • masz nowoczesne sprzęty, które można zaprogramować na konkretną  godzinę;
  • używasz energii elektrycznej do ogrzewania domu lub mieszkania;
  • chcesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, kosztem niewielkiej zmiany swoich nawyków – wybór taryfy G12 może przynieść do kilkuset złotych oszczędności rocznie.

Oczywiście nie musisz całkowicie zmieniać trybu życia na nocny. Szacuje się, że korzyści finansowe zaczną być odczuwalne już przy przeniesieniu 25% zużycia energii do strefy z niższą stawką.

Warta krótkiego omówienia jest również taryfa weekendowa G12w. W tym przypadku prąd jest tańszy nocą (22:00-6:00) oraz w weekend (od piątku o 22:00 do 6:00 w poniedziałek). Taryfa ta jest często nazywana planem dla zapracowanych, którzy większość dnia spędzają poza domem, a obowiązki domowe przerzucają na weekendy.

Rzadziej spotykane, ale również korzystne taryfy prądu

Część operatorów wychodzi poza podział na taryfy jedno- oraz dwustrefową. Niekiedy możesz spotkać się również z planem G13, w którym obowiązują aż 3 stawki cenowe, inne zimą i latem. Pojawiają się również taryfy dopasowane do osób, które prowadzą niestandardowy tryb życia.

Jak wybrać najkorzystniejszą taryfę prądu do domu?

Zasady naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej są dla Ciebie jasne, ale nie potrafisz ocenić, kiedy używasz najwięcej energii elektrycznej? Zmierz to samodzielnie – to nie jest trudne! Wystarczy cały tydzień kontrolować stan licznika w godzinach, w których następuje zmiana stref rozliczeniowych. Uzyskane wyniki pomnóż przez stawkę za 1 kWh dla każdej z taryf. Przekonasz się, czy korzystniej będzie rozliczać się w formie jedno-, czy dwustrefowej.

Pamiętaj jednak, że sprzedawcy prądu mają dowolność w ustalaniu stref czasowych. O ile dolina nocna przeważnie ma miejsce w tych samym czasie u każdego sprzedawcy, o tyle godziny doliny dziennej mogą się od siebie różnić.

Zanim zdecydujesz się na zmianę trybu rozliczania, dokładnie sprawdź jego zasady u sprzedawcy prądu. Taka decyzja może mieć długotrwałe konsekwencje. Przejście z jednej taryfy prądu na inną jest bezpłatne i możesz dokonać je w każdym momencie trwania umowy, ale tylko raz w roku. Warto więc dobrze się do niego przygotować.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]