Bezpieczeństwo stóp w miejscu pracy często uzależnione jest od rodzaju użytkowanego w obuwia. Przed jego zakupem ustal dokładnie, swoje oczekiwania oraz ryzyko, z jakim będziesz się musiał mierzyć na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach.

Buty robocze to w wielu branżach obowiązkowy element stroju pracownika. Ich zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa, ale również komfortu podczas pracy. Niestety nie każdy model tego typu butów spełnia oba wymagania. Sprawdźmy więc, jak wybrać buty ochronne, by dawały pełną satysfakcję z ich użytkowania.

Czym charakteryzują się buty BHP?

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów butów roboczych, dzięki czemu istnieje możliwość dobrania sobie takiego modelu, który spełni wszystkie wymagania. Inne są bowiem w przypadku pracowników budowlanych, a inne np. dla kucharzy czy elektryków.

Charakterystyka takiego obuwia jest więc różna. Cechy, które może posiadać to przede wszystkim:

  • antyprzebiciowa podeszwa,
  • antypoślizgowa podeszwa,
  • metalowe podnoski,
  • cholewka i podeszwa odporna na wilgoć/oleje/substancje chemiczne,
  • system absorbujący wstrząsy,
  • właściwości elektrostatyczne.

Jakie są rodzaje butów roboczych?

Podstawowy podział obuwia BHP to:

  • buty bezpieczne – oznaczane literką S (ang. safety) sprawdzają się w najcięższych warunkach, gdzie ryzyko uszkodzenia, zmiażdżenia stopy jest wysokie.
  • buty ochronne – oznaczane literką P (ang. protective) posiadają metalowe podnoski, lecz ich wytrzymałość może być niższa niż w przypadku safety boots.
  • buty zawodowe – oznaczane literką O (ang. occupational), podnoski nie są tu wzmocnione, więc nie sprawdzą się w zawodzie, w którym wymagana jest ochrona palców. Często są wodoodporne, a ich podeszwa może wykazywać właściwości antypoślizgowe i antyprzebiciowe.

Możemy również podzielić buty robocze ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy wówczas:

  • buty chroniące przed urazami mechanicznymi,
  • buty chroniące przed środkami chemicznymi,
  • buty chroniące przed trudnymi warunkami atmosferycznymi,
  • buty chroniące przed porażeniem prądem,
  • buty chroniące przed czynnikami biologicznymi,
  • buty chroniące przed konsekwencjami związanymi z wybuchem,
  • buty chroniące przed ESD.

Jakie są normy obuwia roboczego?

Normy butów BHP to minimalne wymagania, które musi spełniać dany model obuwia, by mógł zostać uznany za bezpieczny. Na terenie krajów europejskich najczęściej obowiązują normy EN ISO określone w ramach dyrektywy 89/686/EWG.

Norma PN-EN ISO 20345 – obejmuje wymagania dotyczące zabezpieczeń przed uderzeniem, zmiażdżeniem, przebiciem, poparzeniem, wychłodzeniem.

Norma PN-EN ISO 20346 – obejmuje ochronę przed urazami mechanicznymi, poślizgnięciem się. Odporność podnoska badana jest z działaniem siły o nacisku do 100 j.

Norma PN-EN ISO 20347 – buty zawodowe o antypoślizgowej podeszwie, bez wzmocnionego  podnoska.

Jakie buty robocze wybrać?

Pamiętaj, że zanim kupisz obuwie BHP, powinieneś to skonsultować ze swoim pracodawcą. Jego obowiązkiem jest zapewnienie ci odpowiedniego obuwia, które zadba o twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych. Są firmy, w których pracownicy dostają buty, ale są i takie, w których pracownik nabywa je samodzielnie, a potem na podstawie faktury otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów. Jeżeli więc wybór obuwia jest po twojej stronie, dopytaj pracodawcę nie tylko o budżet, ale także o to, jakie normy są wymagane, jakie cechy mają posiadać twoje buty robocze, by spełniały warunki na danym stanowisku pracy.

Podczas zakupu butów roboczych można się dodatkowo kierować wysokością cholewki. Buty robocze wysokie zabezpieczają staw skokowy przed urazami jak np. skręcenie, półbuty zapewniają lepszą mobilność, zaś sandały doskonałą wentylację.

Podsumowanie

Przed zakupem obuwia roboczego koniecznie spisz sobie wszystkie oczekiwania. Ustal dokładnie, w jakich warunkach będziesz go używać i z jakimi zagrożeniami możesz się mierzyć. Zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj też, że w butach do pracy będziesz prawdopodobnie spędzać po ok. 8h dziennie, dlatego nie powinny powodować dyskomfortu podczas noszenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]