PlayStation 5 (czyli w skrócie PS5) to konsola najnowszej generacji, która zapewnia wciągającą rozgrywkę z imponującą grafiką w 4K i prawdziwie przestrzennym dźwiękiem. Kupując taki sprzęt, można w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w nowoczesnych telewizorach i cieszyć się płynną rozgrywką równie efektowaną jak na komputerach gamingowych. Jaki model PS5 warto wybrać? Przyglądamy się dostępnym możliwościom!

Warianty PS5 – zobacz, który wybrać

Konsola PS5 oficjalnie zadebiutowała na światowym rynku w listopadzie 2020 roku. Pierwsze recenzje nowego sprzętu były pozytywne. Zgodnie z przewidywaniami, gry zachwycały oprawą audio-wizualną i szybkością ładowania, a sama konsola i kontroler zaskakiwały nietypowym, odważnym designem. Zwiększenie wydajności procesora i mocy obliczeniowej budziły respekt, ale jednocześnie niektóre elementy mogły na początku niepokoić. W porównaniu z PS4 sprzęt nowej generacji był naprawdę bardzo duży i nieporęczny. Ponadto wątpliwości mogła budzić niewielka pojemność wbudowanego wewnętrznego dysku. Tylko 825 GB na gry to stosunkowo niewiele. Spodziewano się, że powstanie nowa wersja konsoli z bardziej rozbudowaną pamięcią. I rzeczywiście do tego doszło!

W listopadzie 2023 w sklepach pojawiła się odświeżona PlayStation 5 slim. Ulepszona wersja góruje nad premierowym urządzeniem pod wieloma względami. Wielkość obudowy udało się ograniczyć o około 30%. To przekłada się na mniejszy ciężar. PS5 z listopada 2020 to sprzęt ważący 4,5 kg. PS5 slim z 2023 roku to już tylko 3,2 kg. Ponadto zmieniono układ portów. Obecnie dostępne są dwa USB-C, a nie, jak wcześniej, USB-C i USB-A. Na koniec najważniejsze – wielkość dysku. W PS5 slim to już nie 825 GB, a 1 TB!

Pomijając wymienione kwestie, różnic nie ma. Zastosowano te same komponenty, czyli konsola działa tak samo wydajnie, obsługuje te same akcesoria i te same gry. Wybór wydaje się zatem prosty – lepiej mieć nowocześniejsze PS5 slim, niż starsze PS5 w standardowej wersji.

Oprócz tego do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze druga kwestia. Czy wolisz konsolę z napędem, czy alternatywną wersję Digital Edition. Ta pierwsza umożliwia odtwarzanie gier oraz filmów na płytach 4K UHD Blu-Ray. Druga jest tańsza, ale pozbawiona tej możliwości – gry ściąga się w wersji cyfrowej, nie posługując się fizycznymi nośnikami, a samo urządzenie jest dzięki temu tańsze. Zarówno PS5, jak i PS5 slim maja wersję standardową oraz bez napędu optycznego (Digital Edition).

Podsumowując, dziś kupując PS5 możesz znaleźć w sklepie:

  • PS5;
  • PS5 slim;
  • PS5 Digital Edition;
  • PS5 slim Digital Edition.

Na ten moment to wszystkie możliwości, ale pod koniec 2024 roku może pojawić się kolejna opcja – zapowiadane od pewnego czasu PS5 Pro!

Zakup PS5 – czy warto?

Jest wiele powodów, żeby sięgnąć po konsolę PlayStation 5. Wiele osób może przekonać piękna oprawa audiowizualna gier. Dla innych ważnym argumentem może być szybkie ładowanie gier dzięki zastosowaniu szybkiego dysku SSD, którego brakowało w PlayStation 4. Kolejny element, który działa na korzyść konsoli Sony, to nowoczesny kontroler DualSense, który wykorzystuje wibracje haptyczne, żeby lepiej poczuć przeładowywanie broni, ciężar podnoszonych przedmiotów czy nierówności na drodze w grach wyścigowych. Nie bez znaczenia jest także ogromny wybór tytułów na czele z ekskluzywnymi grami, które nie są dostępne na innych platformach. Wśród kultowych serii warto wymienić choćby God of War czy Gran Turismo.

PS5 warto wybrać również wtedy, gdy pasjonujesz się światem VR. Chcąc wnieść rozgrywkę na wyższy poziom i lepiej zanurzyć się w wirtualny świat, możesz użyć specjalnych gogli i zobaczyć wszystko w trójwymiarze, a nie na płaskim ekranie.

Rosnąca liczba dostępnych gier oraz spadające ceny konsol zachęcają do zakupu. Nie ma wątpliwości, że o ile nie masz jeszcze PS5, kupienie urządzenia dziś jest znacznie bardziej opłacalne niż dwa – trzy lata temu. Zobacz wszystkie konsole PlayStation 5 w sklepie MediaMarkt!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]