Oryginalne naprasowanki na ubrania to doskonały pomysł na dodanie ubraniom odrobiny nieszablonowego wyglądu i urozmaicenia, które przy okazji pozwoli sprytnie zamaskować odzieżowe mankamenty! Proste do wykonania i niezwykle efektowne – robią w domach prawdziwą furorę. Co warto o nich wiedzieć?

Co to jest naprasowanka?

Co to jest naprasowanka? To nic innego jak praktyczne rozwiązanie umożliwiające odświeżenie ulubionych elementów garderoby, które z biegiem lat uległy podniszczeniu lub noszą tu i ówdzie ślady nadmiernego użytkowania. Naprasowanka pozwala ukryć to, co w pewien sposób odbiera ubraniom urok i nadać im nowego życia, w znacznie bardziej atrakcyjnej formie! Na uszkodzoną, wyblakłą czy np. mocniej spraną powierzchnię ubrania nanosi się oryginalny nadruk – wzorów i gotowych inspiracji są tu tysiące!) i zaprasowuje tak, by trwale przylgnął on do odzieży.

Gotowe naprasowanki – jaką wybrać?

Wśród dostępnych w sklepach, gotowych naprasowanek mamy dziś do wyboru wiele ich form. Większość wykonywana jest na specjalnym podkładzie z folii, który pozwala na jej wprasowanie w tkaninę tak, by całość wyglądała jak oryginalnie naszyta. W sklepach znajdziemy naprasowanki:

  • Oparte o różne rodzaje folii, dlatego przed ich użyciem na odzieży zawsze trzeba przeczytać instrukcję producenta. Instrukcja ta opisuje dokładnie np. czas potrzebny do nagrzewania folii tak, by idealnie przyczepiła się ona do ubrania
  • Zaprojektowane z tekstyliów, które bardziej wyglądają jak naszywki, ale wciąż są naprasowankami (nie wszywa się ich w tkaninę, a wprasowuje). Ten typ dekoracyjnych aplikacji posiada podkład z termicznego kleju aktywowanego pod wpływem wysokiej temperatury jego podgrzewania.

W obu w/w przypadkach wybór naprasowanki zależy od nas i od tego, czy bardziej podoba się nam wzór tekstylny czy foliowy. Samo wprasowywanie wygląda podobnie, ale różni się temperaturą, jaką musimy użyć w czasie procesu (tu należy się każdorazowo posiłkować instrukcją producenta).

Naprasowanki na ubrania dla dzieci

Modne naprasowanki na ubrania dla dzieci pełnią najczęściej rolę dwojaką. Nie chodzi tu wyłącznie o spersonalizowanie wyglądu ubranek dziecięcych pod kątem tego, co nasza pociecha lubi lub nie, a również o kwestie czysto praktyczne:

  • Zasłonięcie poplamionych miejsc na ulubionych koszulkach dziecka
  • Oznaczenie ubranek imieniem, co przydaje się np. w przedszkolu
  • Odnowienie ubrań dopiero kupionych, które dziecko już zdążyło w niektórych ich miejscach zniszczyć

Wielu rodziców sięga po naprasowanki na ubrania dla dzieci wiedząc, że są to realne oszczędności: kolorowa aplikacja jest o wiele tańsza niż nowa sztuka odzieży, z której maluch i tak za moment wyrośnie. 

Naprasowanki na ubrania dla dorosłych

Po naprasowanki na ubrania dla dorosłych sięga się rzadziej z powodów praktycznych, a częściej czysto dekoracyjnych. To właśnie tego rodzaju aplikacje pozwalają w dodatkowy sposób wyrazić siebie lub zwrócić czyjąś uwagę na to, co nas interesuje, inspiruje czy określa.

  • Aplikacje z ważnymi dla dorosłego sentencjami – cytaty (życiowe, rodzinne, wskazujące na nasze wartości)
  • Z motywami ulubionych zespołów muzycznych, idoli czy wzorców
  • Ze znaczkami podkreślającymi zawód będący pasją (np. klawiatura, komputer, naprasowanka z motywem nauczycielskiej tablicy, mapy świata itd.)
  • Nadruki wskazujące kwestie ideologiczne i religijne
  • Naprasowanki sięgające klimatów politycznych i haseł z popularnych strajków czy protestów
  • Motywy podróżnicze np. palma, drink z palemką, pająk, plaża, jaskinia itd

Naprasowanki na ubrania własny wzór

Bardzo dużą popularnością cieszą się naprasowanki na ubrania własny wzór – taki, które wymyślamy i projektujemy samodzielnie. Oczywiście nie musimy mieć do tego szczególnych, artystycznych talentów! W sieci bez problemu znajdziemy firmy, które pozwalają na wykonanie takiej aplikacji online. Na szablonie o określonych wymiarach możemy wprowadzić zdjęcie, szkic czy napis, a firma później przeniesie ten pomysł na papier transferowy, na bazie którego wyprodukowana zostanie aplikacja. Aby stworzyć naprasowanki we własnym wzorze możemy też kupić gotowy papier transferowy – w cenach średnio od 19 do 30 zł, więc nie jest to duży wydatek, za to pole do kreatywnej zabawy, ogromne!

Naprasowanki na ubrania – jak zrobić je samodzielnie?

Naprasowanki na ubrania – jak zrobić je samodzielnie? Zaczynając od tego samego, co przy produkcji naprasowanki z własnego wzoru.

  • Kupujemy papier transferowy – w szczegółach, jest to specyficzna folia termotransferująca, dostępna w sklepach tradycyjnych i internetowych
  • Wybieramy wzór, który nam się spodobał (dowolny!)
  • W lustrzanym odbiciu i zachowując maksymalnie wysoką rozdzielczość, drukujemy wzór na papier (najlepiej na jego matowej stronie)

I gotowe! Tak wykonaną naprasowankę wystarczy teraz nanieść na wybraną odzież.

Jak naprasować naszywki?

Jeśli mamy już gotową aplikację i chcemy ją naprasować na odzieży, zróbmy to uważnie i dokładnie. Krok po kroku:

  • Odzież dokładnie prasujemy w miejscu, w którym chcemy nanieść aplikację. Im miejsce będzie gładsze, tym lepiej
  • Bierzemy żelazko z możliwie silnym wyrzutem pary i regulujemy temperaturę
  • Przykładamy wzór z papieru transferowego i zaprasowujemy. Uwaga: prasowanie musi być płynne! Nie zostawiamy żelazka na papierze i odzieży w bezruchu, bo możemy uszkodzić i dekorację i tkaninę
  • Na koniec odklejamy papier od materiału – delikatnie. Papier zostanie w ręku, a wzór na materiale.

To wszystko!

Jak usunąć naprasowankę z ubrania?

Standardową naprasowankę możemy usunąć z ubrania, ale do zrobienia tego prawidłowo, będziemy potrzebowali kilku rzeczy plus dużej porcji skupienia. Zrobienie tej czynności nieuważnie może sprawić, że odzież będzie wyglądała źle, a nadruk nie zejdzie do końca. To właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na taki ruch, trzeba go dobrze przemyśleć!

Im mniejsza naprasowanka tym większa szansa jej usunięcia – duże schodzą z ubrań znacznie gorzej i nierzadko pozostawiają na nich ślady. Pozostałości nie dopierze się w pralce – trzeba je usunąć samodzielnie, a to bardzo drobiazgowe zajęcie.

Jak usunąć naprasowankę z ubrania krok po kroku?

  • Metoda mechaniczna – żelazko plus papier do pieczenia. Rozgrzewamy naprasowankę przez chwilę, przykładamy do niej papier do pieczenia i znów prasujemy, ale uważając by temperatura żelazka nie była za wysoka. Po chwili odkładamy żelazko i nożykiem (bardzo ostrożnie i bardzo powoli!) podważamy brzeg nadruku, usuwając go manualnie, po małym kawałeczki. Zbyt szybkie lub zbyt głębokie wsunięcie noża uszkodzi odzież.
  • Środki chemiczne – specjalne preparaty do usuwania nadruków, które możemy kupić w większości sklepów (minus: nie są tanie!). Warto też wybrać środek możliwie delikatny, szczególnie jeśli usuwamy nadruk z bardzo delikatnej materiałowo odzieży.
Gdzie można kupić naprasowanki?

Oryginalne naprasowanki możemy dziś kupić w dziesiątkach sklepów z dekoracjami oraz w sklepach odzieżowych. Znajdziemy je również na internetowych serwisach aukcyjnych, w pasmanteriach i punktach dedykowanych w całości takim właśnie produktom. Ceny: przeróżne, od ok 20 do nawet 100 zł, zależnie od wielkości naprasowanki, jej wzory czy licencji na nadruk, jaką musiał zdobyć jego sprzedawca.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]