Palma to egzotyczna roślina doniczkowa, która, mimo że w uprawie domowej rzadko kwitnie, to jest bardzo efektowna. Osiąga duże rozmiary, a jej rozłożyste liście mogą być prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia. Pielęgnacja palmy nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trudno odtworzyć w mieszkaniu jej specyficzne warunki bytowania. Nie jest to jednak niemożliwe, a odpowiednio zadbana roślina odwdzięczy się wspaniałym pióropuszem liści.

Palma doniczkowa – rodzaje

Rodzai palm doniczkowych jest wiele, oto najpopularniejsze:

  • Areka — to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych palm doniczkowych. Uwielbia wilgotne powietrze oraz wilgotne podłoże, dlatego należy ją intensywnie podlewać i zraszać. Co kilka tygodni warto także zastosować nawóz.
  • Waszyngtonia — charakteryzuje się dużymi, wachlarzowymi liśćmi. Lubi nasłonecznione miejsca, przy czym wymaga intensywnego podlewania. Wilgotność powietrza nie musi być wysoka. Z ciekawostek: nazwa tej palmy pochodzi od nazwiska pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
  • Palma kokosowa (kokos właściwy) — to wysoka roślina z długimi, smukłymi liśćmi. Lubi dobrze oświetlone miejsca oraz wysoką wilgotność powietrza. Warto ją podlewać obficie, ale dopiero wtedy, gdy ziemia z wierzchu zacznie przysychać.
  • Daktylowiec kanaryjski (znany także pod nazwą palma królewska, palma kanaryjska i rojstona królewska) — jak wskazuje nazwa, ta palma pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Bardzo dobrze odnajduje się w warunkach domowych, gdzie może osiągać nawet 4 metry wysokości. Z tego też powodu warto ją umieścić w dużym pomieszczeniu. Rośnie jednak powoli. Lubi dużą ilość światła i wilgotne powietrze. Warto podlewać ją kilka razy w tygodniu i często zraszać.
  • Liwistona okrągłolistna — charakteryzuje się błyszczącymi, wachlarzowatymi liśćmi oraz ostrymi łodygami, często na brzegach wyposażonymi w kolce. Rośnie wolno i rozrasta się raczej wszerz niż wzwyż. Lubi stanowiska półcienistych, nie wymaga intensywnego podlewania (zbyt intensywne podlewanie powoduje gnicie korzeni).
  • Kencja — posiada ciemnozielone, pierzaste liście osadzone na długich ogonkach. Jest łatwa w uprawie. Lubi stanowiska półcieniste, a optymalna temperatura dla palmy wynosi 20 stopni Celsjusza. Należy ja podlewać umiarkowanie, pilnując, aby w doniczce nie stała woda. Liście palmy warto spryskiwać mieszanką wody i nawozu do palm, co zapewni im piękny zielony kolor.
  • Palma koralowa (znana też jako chamedora wytworna) — jej nazwa pochodzi od kształtu licznych drobnych owoców, które wytwarza w warunkach naturalnych. Posiada pierzaste, gęste liście, i w przeciwieństwie do innych palm, zdarza się jej kwitnąć — wytwarza drobne żółte kwiaty zebrane w długie, rozgałęzione kwiatostany. Hodowana w doniczce osiąga około 1,5 metra wysokości i dość mocno rozrasta się na boki. Lubi stanowiska nasłonecznione i temperaturę otoczenia w granicach 20 stopni Celsjusza. Gleba musi być lekko wilgotna, a liście należy często zraszać (można też ustawić palmę obok donicy naczynia wypełnionego wodą).

Palma doniczkowa – pielęgnacja

Palma doniczkowa jest gatunkiem egzotycznym i z tego powodu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przy czym jej potrzeby mogą różnić sie w zależności od gatunku.

Niektóre rośliny są bardzo światłolubne, niektóre potrzebują światła rozproszonego, ale są też takie, które poradzą sobie w ciemnych pomieszczeniach. Palmy należy obficie podlewać i zraszać, co kilka tygodni można roślinę potraktować prysznicem. W czasie ciepłych miesięcy wiele osób wystawia palmy na zewnątrz, jednak nie wolno od razu narażać ich na działanie bezpośrednich promieni słonecznych. Warto zacząć od miejsc półcienistych i z czasem przestawiać roślinę w coraz bardziej słoneczne miejsce. Warto stosować specjalne nawozy dla palm, które będą wspomagać roślinę.

Szczególną uwagą nalezy otoczyć palmy zimą, ponieważ zmniejsza się wtedy nasłonecznienie i wilgotność powietrza. Należy ograniczyć podlewanie, ponieważ najgorsze co sie może zdarzyć, to przelanie rośliny. Zimą ograniczamy także nawożenie. Warto również zadbać o miejsce z odpowiednim światłem.