Turkuć Podjadek to niezbyt mile widziany, choć dość często spotykany gość w naszych ogrodach. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego ,,Podjadek”, to odpowiedź jest bananie prosta. Podjada. Wyjątkowo lubuje się w zarówno podziemnych jak i nadziemnych częściach roślin. Zwyczajnie, jak sama nazwa wskazuje, podjada je. Wbrew pozorom nie zawsze jego obecność musi być dla nas niekorzystna. Żywi się on także innymi, mniejszymi szkodnikami a takich gości lubi każdy. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać Podjadka, gdzie się go spodziewać i czym się dokładnie żywi, sprawdź koniecznie poniższe informacje.
Jak rozpoznać Podjadka?
Turkuć Podjadek to owad o całkiem pokaźnych rozmiarach. Osiąga około 7 cm długości, co zdecydowanie wyróżnia go wśród innych ogrodowych szkodników. W rozpoznaniu możemy zasugerować się także dość mocnym pancerzem i dwoma parami skrzydeł.
Gdzie występuje Turkuć?
W Polsce Turkuć występuje właściwie w każdym obszarze. Wyjątkowo lubi tereny wilgotne i uprawy. Najczęściej spotkamy go we własnym ogródku. Bardzo prawdopodobne, że pojawi się tam, gdzie uprawiamy plony. Jeśli próbujemy go namierzyć, to zdecydowanie trzeba zajrzeć głębiej, niż powierzchnia grządki. Żyją one pod ziemią. Nie wykluczone jednak, że zagości też w sadzie czy nawet przydomowej donicy.
Po czym rozpoznać obecność Turkucia?
Jeśli podejrzewasz obecność Podjadka na swoim terenie, to jest parę poszlak, które naprowadzą nas na odpowiedni trop. Przede wszystkim Turkuć Podjadek żyje pod ziemią. Próżno doszukiwać się go na powierzchni. Musimy poszukiwać wydrążonych tuneli. Czasem przybierają postać niewielkich otworów w ziemi. W ich okolicach zauważymy naruszoną ziemię. Turkuć podjada korzenie i bulwy. Wszelkie sadzonki w tych okolicach będą zniszczone, najprawdopodobniej uschnięte. To najbardziej widoczny znak, że Turkuć rozgościł się w naszym ogrodzie.
Czy Turkuć może być naszym przyjacielem?
Mało kto lubi gości na gapę, którzy stołują się jego wschodzącymi plonami. Turkuć niszczy zarówno sadzonki jak i wyjada bulwy roślin. Czy w takim wypadku może być jednak dla nas pożyteczny? Tak, ponieważ oprócz roślin żywi się również innymi, mniejszymi szkodnikami. Aby był dla nas bardziej pożyteczny niż szkodliwy, muszą być jednak zachowane pewne warunki. Jeśli mamy problem ze ślimakami, larwami i dżdżownicami to pojawienie się Podjadka będzie dla nas zbawienna. Jeśli jednak innych szkodników będzie za mało, by go wyżywić, zabierze się za nasze uprawy. Wtedy będziemy musieli interweniować i wyprosić niewygodnego mieszkańca.