Starszym rodzicom i dziadkom domek brda kojarzy się najczęściej z wakacyjnymi wyjazdami z czasów PRL. To właśnie wtedy konstrukcja domku z charakterystycznym, spadzistym dachem była jedną z najbardziej rozpoznawalnych i dominujących np. w ówczesnych ośrodkach wczasowych. Z biegiem lat domki tego typu niszczały, stając się wręcz symbolem obciachu, a dziś, co ciekawe – przeżywają swoją druga młodość! Jak to możliwe? To oczywiście zasługa nieocenionych architektów!

Nowy domek brda – co go wyróżnia?

Projektanci i architekci zabrali się za domki typu brda w poszukiwaniu pomysłu na to, jak można nadać im ducha nowych czasów. Stara budowla niespecjalnie nadawała się ani do wypoczynku, ani do współczesnych form aranżacji przestrzeni, więc wzbogacili ją tak, by znów mogła wpisywać się w architektoniczne trendy!

Zewnętrzna przemiana uwzględnia m.in.

  • Nowe dachy: elegancka blachodachówka zamiast okropnej papy czy przestarzałych desek
  • Front pełen transparentnych, szklanych ścian: zamiast koszmarku wyglądającego jak cienko położona boazeria, pozbyto się całego drewna, zastępując je nowoczesnym szkłem i tym samym dając możliwość podziwiania widoków wprost z pomieszczeń na dolnym i górnym piętrze. Szklane ściany dopuściły do środka światło, sprawiając tym samym, że wnętrze stało się cieplejsze, jaśniejsze i optycznie większe.
  • Dodanie wokół domków zabudowanych terenów tarasowych, które stały się miejsce do wypoczynku: ze stolikiem, ławeczkami, miejscem do zabaw dla dzieci

Wnętrze domków brda

  • Wreszcie zyskało światło i na zawsze pożegnało się z wrażeniem „duszenia się” w ciasnocie.
  • Z każdego z poziomów można podziwiać krajobrazy na zewnątrz, dlatego ten typ budowy idealnie sprawdzi się w górskich klimatach, na wzniesieniach ale i nad morzem.
  • W nowobudowanych domkach wprowadzono termoizolację ścian, a całość jest dzięki temu cieplejsza i nadaje się do wypoczynku zarówno latem, jak i zimą.
  • Wiele nowoczesnych wersji posiada także proste systemy ogrzewania lub kominki oraz możliwość podpięcia do kanalizacji, co o niebo zwiększa komfort urlopu.

Przy takim połączeniu wysokiej estetyki wizualnej wnętrza, ale i jego funkcjonalności z ultra ciekawą elewacją i wykończeniowymi przeszkleniami, domki sprzed lat znów zaczęły się cieszyć popularnością!

Największe zalety: tanie budownictwo, niewielki metraż idealnie nadający się na urlop i pod budowę w ośrodkach wypoczynkowych oraz na własnej działce. Jeśli projekt nie przekracza 35 m2 to nawet nie trzeba mieć na budowę specjalnego pozwolenia!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]