Drzewko szczęścia na domowym parapecie ma wg jego symboliki przynosić rodzinie nie tylko szczęście, ale i pieniądze! Oczywiście nie wiadomo, ile w tym prawdy, co nie zmienia faktu, że jest to jedna z najchętniej uprawianych roślin doniczkowych, a jej popularność dynamicznie rośnie. Zielona, soczysta, nierzadko z czerwonymi paskami na końcówkach liści – efektownie prezentuje się wszędzie, gdzie się ją postawi i od razu przyciąga uwagę!

Piękno i zdrowie – dwa w jednym!

Grubosz drzewiasty – czyli popularne drzewko szczęścia to jednak nie tylko roślina, która cieszy oko, ale i stanowi dla domowej przestrzeni sposób na czystsze powietrze. Właściwości jej liści sprawiają, że z wnętrza wychwytywane są szkodliwe związki chemiczne, a tym samym mieszkańcom domu oddycha się o wiele lepiej.

Jak uprawiać drzewko szczęścia?

Dobra wiadomość jest taka, że mimo egzotycznego pochodzenia, roślina ta wcale nie jest trudna w uprawie. Ogrodowi specjaliści podkreślają wręcz, że grubosz drzewiasty – czyli popularne drzewko szczęścia jest jednym z prostszych w uprawie, mało wymagających, a tym samym sprawdzi się nawet w domach osób, które na co dzień dalekie są od posiadania talentów ogrodniczych i tajemnej wiedzy o pielęgnacji kwiatów. Ta prostota uprawy sprawia, że grubosz bardzo często kupowany jest jako prezent: nie będzie dla nikogo problematyczny, a do domu wniesie i odrobinę szczęścia i piękny wygląd i zdrowsze powietrze.

  • Lubi jasne i ciepłe stanowiska, nie jest zimoodporny, więc nie należy uprawiać go bezpośrednio w ogrodowym gruncie. Idealny do doniczki i mieszkania
  • Upalnym latem warto odsunąć go z palących promieni słońca
  • Temperatura optymalna: zimą przynajmniej 10 stopni Celsjusza, latem znacznie więcej, najlepiej 20-22 stopnie tak, by mógł się pięknie rozwijać, korzystając z pogody
  • Gleba: przepuszczalna, luźna, ale z ubogim substratem. Dobrze sprawdzi się np. uprawiany w ziemi do kaktusów, do której doda się nieco piasku i perlitu.
  • W doniczce koniecznie z drenażem, dla zapewnienia mu odpływu nadmiaru wody
  • Im cięższa i masywniejsza doniczka tym lepiej – w okresie wzrostu grubosz staje się ciężki, więc musi mieć stabilne oparcie.
  • Podlewanie: obficie, ale rzadko. Grubosz nie należy do roślin, które lubią ziemię stale wilgotną i nie wolno go przelewać.

Ciekawostka: najpopularniejsza odmiana drzewka szczęścia, grubosz jajowaty, jest rośliną w pełni jadalną, a jego cenne właściwości zdrowotne cenili już rdzenni mieszkańcy Afryki, którzy zajadali się korzeniami grubosza, a jego liście gotowali w mleku i wykorzystywali na potrzeby ludowej medycyny.