Dżdżownice kalifornijskie oficjalnie nazywane są Kompostowcami różowymi. Jest to gatunek skąposzczeta i wywodzi się z rodziny dżdżownicowatych. Inna, pospolita nazwa, z jaką możemy się spotkać to Dżdżownica kompostowa. To bardzo ,,robocza” nazwa ściśle związana z wykorzystaniem tego gatunku dżdżownicy, o czym dowiecie się w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi o wygląd, to osiągają one około 12 cm długości i potrafią żyć nawet kilkanaście lat!

Dżdżownice kalifornijskie- korzyści.

Podczas gdy my spokojnie siedzimy w domu, dżdżownice kalifornijskie ciężko pracują, aby stworzyć naturalny nawóz dla naszych roślin. Żywią się one bowiem materią organiczną przeznaczoną do kompostowania. Dlatego też, choć dżdżownica to dość nietypowe zwierzątko do udomawiania, ich hodowla jest niezwykle popularna! Są mało wymagające- raczej nie trzeba się nimi szczególnie troskliwie zajmować. W zasadzie najbardziej zadowolone są, kiedy nie robimy tego wcale i dajemy im żyć po swojemu- jak każde inne dżdżownice. Pracują za to wyjątkowo wydajnie. Hodowane na kompostownikach dżdżownice kalifornijskie żywią się odpadkami organicznymi, torfem, obornikiem a nawet papierem. Zjedzone resztki wydalają w postaci koprolitów. Jest to niezwykle cenny, naturalny nawóz, znany wszystkim pod nazwą biohumus. Kompost, który uzyskujemy dzięki pracy, którą wykonują dżdżownice kalifornijskie, jest dużo bardziej wartościowy, niż ten tradycyjny. Ich udział znacznie przyspiesza również sam proces kompostowania. Naturalnie zajmuje on około 2 lat. Dżdżownice kalifornijskie potrafią skrócić ten okres nawet o cały rok, czyli aż o połowę. 

Dżdżownice kalifornijskie- hodowla.

Dżdżownice kalifornijskie żywią się wszystkimi odpadkami organicznymi. Właśnie dlatego, że nie są w żadnym razie wybredne co do jedzenia, to właśnie ten gatunek jest najwydajniejszy. Jedyne, czego nie możemy absolutnie wrzucać do kompostownika to liście orzecha włoskiego oraz igliwie. Nie należy też przesadzać z odpadkami mięsnymi i tłuszczami. Aby nasze pomocnice mogły się swobodnie rozmnażać, musimy zadbać o wysoką zawartość celulozy w kompostowniku, która potrzebna jest do budowy kokonów. Najlepiej używać w tym celu skorupek od jajek czy wzbogacać kompost o papier. Niestety gatunek ten nie jest przystosowany do przetrwania naszych zim i należy chronić je przed chłodem. Optymalna temperatura dla Dżdżownicy kalifornijskiej to 20 stopni Celsjusza. 

Dżdżownice kalifornijskie- gdzie kupić?

Dżdżownice Kalifornijskie są bardzo łatwo dostępne, jeśli chodzi o kupno. Dostaniemy je choćby w najbliższym sklepie wędkarskim, ale bez problemu zamówimy je również przez Internet. Koszty są niewielkie- 100 osobników kupimy już za niecałe 10 zł.