Kiedyś to taczka stanowiła na działce swoisty wózek ogrodowy, służąc jednocześnie za miejsce przewożenia ziemi, chwastów, materiałów budowlanych do drobnych prac wokół domu, ale i sadzonek czy młodych drzewek. Dziś furorę robią oparte na klasycznej konstrukcji taczki, ale o wiele wygodniejsze w obsłudze wózki ogrodowe. Sprawdźmy jak działają i dlaczego warto na nie postawić?
Zalety wózków
Główną przewagą ogrodowego wózka transportowego nad tradycyjną taczką jest brak konieczności jego dźwigania za rączki. Wózki mają długie, poręczne uchwyty i najczęściej cztery kółka, które stabilizują całość i nie wymagają od człowieka utrzymywania środka ciężkości przez ich unoszenie. Urządzenie można pchać lub ciągnąć, a kółka odciążają ten proces i go normalizują.
Jak dobrać wózek ogrodowy do własnych potrzeb?
Wybierając wózek do własnego, przydomowego ogrodu lub na działkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów:
- Ilość kółek: cztery będą optymalne dla wygody obsługi wózka, dwa – będą sposobem przewożenia przypominać taczkę.
- Wykonanie kółek: wózki na klasycznych oponach będą lżej poruszać się nawet po wyboistym terenie, natomiast tanie wózki na plastikowych kółkach mogą sprawiać więcej trudności, a ich zaletą będzie w zasadzie wyłącznie niższa cena.
- Rodzaj uchwytu: podwójny lub pojedynczy, z opcją regulacji teleskopowej lub nie.
- Obudowa wózka: czy jest możliwość szybkiego rozłożenia dwóch bocznych ścianek tak, żeby móc wygodnie włożyć wielkogabarytowe produkty do środka czy nie? Część wózków opiera się na stałej, niedemontowanej konstrukcji, a część można szybko rozłożyć, tak by np. przy wkładaniu do środka ciężkiego worka z ziemią ogrodową, nie trzeba było „celować” do środka, ani nadwyrężać kręgosłupa
- Sterowanie ręczne lub wspomagane (akumulator, bateria, prąd). Wprawdzie sam fakt posiadania czterokołowca ułatwia jego przemieszczanie w różne części działki, ale jeśli wózek przeznaczony jest dla osoby starszej, to warto przemyśleć jego zasilanie. Dzięki temu senior rodu nie będzie musiał się praktycznie wcale wysilać, ciągnąć wózka, pchać itd. – wystarczy, że go uruchomi i poprowadzi za uchwyt, a maszyna sama będzie się przemieszczać.
- Marka i producent – doświadczenie ma znaczenie! Zanim kupimy wózek, poczytajmy opinie o nim i o jakości materiałów, jakie zostały użyte do produkcji.
Różne modele wózków będą mieć różne ceny. Najprostsze warianty, dwukołowe, bez możliwości rozłożenia ramy to cena od około 100 zł w górę, opcje bardziej zaawansowane, większe pojemnościowo, szybko demontowane czy wyposażone w sterowanie mogą kosztować od kilkuset do nawet około tysiąca złotych.