Przygotowywanie smacznego popcornu w domowych warunkach to nie tylko dobra zabawa, ale i smak, jakiego nie uzyska się, robią to samo w mikrofalówce! Nowoczesne urządzenia do tego celu można dostać w sklepach już od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jak działają i czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!

Klasyczna maszynka do popcornu

Standardowa maszynka do popcornu, jaką najczęściej kojarzymy z kina, baru czy restauracji to wprawdzie wersja nieco większa, niż te projektowane na domowy użytek, ale zasada działania jest identyczna. Cel: szybko przygotować popcorn i do tego uniknąć robienia go z nadmiarem zupełnie niepotrzebnego tłuszczu! Współczesne, domowe modele takich urządzeń przyrządzają prażoną kukurydzę bez użycia oleju (plus za zdrowe wydanie!) i bez jakichkolwiek innych tłuszczów. Mało tego, sprawdzają się o niebo lepiej niż patelnia (bez tłuszczu i bałaganu zwykle się nie obejdzie) czy mikrofalówka.

Co do środka? Do wnętrza maszyn można wrzucać zarówno kukurydzę soloną, jak i prażoną. Uzyskany tą drogą popcorn będzie zdrowszy, a o jego dosoleniu lub nie zdecydujemy sami.

Jak to działa?

  • Obsługa całkowicie intuicyjna – większość takich sprzętów opiera się na prostej zasadzie, która nie wymaga epokowej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy trzymać się instrukcji, chociaż większość użytkowników nawet do niej nie zagląda, bo to „co i jak”, widać gołym okiem.
  • Do maszyny wrzucamy zwykle ok. 100 gramów kukurydzy plus taką ilość soli, jaką lubimy. Możemy również z soli w ogóle zrezygnować, stawiając na całkowicie zdrową przekąskę
  • Timer wskaże nam dokładny czas przygotowania takiej ilości.
  • Zamykamy osłonę, tak, żeby strzelająca kukurydza z niej nie wypadła i uruchamiamy sprzęt.
  • To wszystko! Resztę wykona urządzenie.

Rodzaje maszynek do popcornu: miniaturowe (podstawka + miska i osłona), pionowe lub poziome (kształt warto wybrać w zależności od posiadanego na nie miejsca w kuchni), dekoracyjne i imitujące autentyczne, amerykańskie maszyny do popcornów (często z kółkami, jak w mobilnych sprzętach z wielkiego miasta), albo pozbawione zbędnych dekoracji i „skupione” wyłącznie na tym, do czego są stworzone. Za mniejszą ilość efektownych ozdóbek zapłacimy oczywiście mniej.

Ciekawostka: zakup maszyn tego rodzaju wiąże się często z organizowaniem dla dzieci przyjęć w ogrodzie oraz z letnimi grillami. Dopiero później okazuje się, że sprzęt równie dobrze sprawdza się w domu i to o każdej porze roku, a nie tylko w czasie spotkań towarzyskich. Dla wielbicieli popcorny w najlepsze jego wersji – pozycja obowiązkowa!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]