Czyszczenie fug między płytkami łazienkowymi czy kuchennymi może stanowić spore wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy robimy to w niewłaściwy sposób lub nieodpowiednio mocnymi środkami. To, że fugi z czasem tracą swój blask, a wręcz mogą ulegać przebarwieniom, jest jasne, ale co zrobić, że przywrócić im dawną świetność? Jakich preparatów użyć i jakie są na to domowe patenty?

Podpowiadamy czym wyczyścić fugi!

  1. Specjalne środki do czyszczenia fug – można je bez problemu dostać w sklepach. Zwykle mają postać proszku do namoczenia w wodzie lub sprayu, który pozwala szybciej dotrzeć w głąb fugi i wydobyć na wierzch jej nieczystości. W tym przypadku koniecznie trzeba się uzbroić w rękawiczki jednorazowe, tak, by czyszcząc po środkach chemicznych, nie uszkodzić skóry rąk i nie doprowadzić do jej nadmiernego wysuszenia.
  2. Oczyszczanie parowe – para szybko zmiękcza zastane przez lata zabrudzenia i pozwala łatwo zdjąć je z powierzchni między płytkowych. Można do tego wykorzystać specjalne urządzenia parowe, albo po prostu odkręcić w łazience gorącą wodę, zamknąć pomieszczenie i odczekać aż pojawi się w nim para. Uwaga! Druga opcja narazi nas oczywiście na niepotrzebną stratę wody i wyższy rachunek, więc warto przemyśleć czy nie tańszy będzie zakup właściwego preparatu.
  3. Gotowe preparaty grzybobójcze – takie, które łączą w sobie środek do czyszczenia fug z substancjami minimalizującymi ryzyko osadzania się pleśni i jednocześnie ją usuwającymi.

Czym jeszcze można wyczyścić fugi? Domowe metody na plan:

  • Roztwór wykonany z ciepłej wody i kwasku cytrynowego – nanosimy go na powierzchnię fug, odczekujemy kilkanaście minut, a potem zabieramy się do czyszczenia. Pracochłonne ale za to tanie! Roztwór warto przygotować w ilości dwie szklanki ciepłej (nie gorącej!) wody na dwie łyżki cytrynowego kwasku.
  • Ocet – nie tylko wyczyści fugi ale i zredukuje ryzyko szybkiego osadzania się na nich nowego kamienia i zabrudzeń. Dodatkowo skutecznie zwalczy pleśń, która z biegiem czasu może się na fugach pojawić. Tu ważne są odpowiednie proporcje octu, ponieważ nie można z nim przesadzać – nie używamy go zbyt często, żeby nie zmatowić płytek, a do mieszanki z wodą stosujemy proporcje 1:1
  • Roztwór na bazie płynu do naczyń (najlepiej dobrej jakości) oraz soli emskiej. To połączenie bardzo skuteczne i umożliwiające szybkie wyszorowanie fug między dowolnymi płytkami.
  • Soda oczyszczona z domieszką wody i szarego mydła. W tym przypadku szykujemy konsystencję, która będzie przypominała pastę – raczej gęstszą, nie mocno lejącą i przy użyciu tejże pasty czyścimy fugę jak najdokładniej.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]