Namiot ogrodowy jest jednym z tych zakupów, który większości z nas zajmuje najwięcej czasu! Wydawać by się mogło, że zakup zadaszenia namiotowego do celów ochrony miejsca relaksu (stół, krzesła, leżaki) przed deszczem i nadmiernym słońcem to żaden problem, ale jest wręcz przeciwnie! Wystarczy otworzyć pierwsze dwa sklepy z namiotami, by zdać sobie sprawę z tego, że wybór jest tak duży, że można od niego zwariować. Na czym się skupić, żeby wybrać dobrze?

Namiot ogrodowy – ważne cechy i wskazówki zakupowe

Satysfakcjonujący wybór ogrodowego namiotu powinien być wypadkową trzech rzeczy: ceny, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za tę przyjemność, powierzchni, jaką namiot zasłoni, wpisując się w nasz pomysł aranżacji ogrodu i własnej, wizualnej estetyki, jaką dzięki niemu chcemy uzyskać. Nie bez znaczenia będzie również punkt czwarty, jakim jest wykonanie namiotu, jego stabilność, wytrzymałość i idąca za tym odporność na niekorzystne warunki pogodowe.

Dobry namiot ogrodowy to:

  • Wygląd, który nam się podoba. Nieważne, co mówią inni, to jest nasze miejsce relaksu i to my podejmujemy ostateczną decyzję o jego formie. Nie dajmy się namówić na coś, co nie do końca czujemy. W dziale ogrodowych namiotów jest tak duży wybór, że bez problemu znajdziemy to, o czym zawsze marzyliśmy.
  • Właściwa powierzchnia – na rynku są namioty małe, średniej wielkości i naprawdę duże. Zanim klikniesz „kup teraz”, zmierz podłoże, na którym ma być ustawiony namiot i z miarką sprawdź, czy zmieszczą się pod nim wszystkie meble. Co do zasady, żeby do środka nie zacinał deszcz, dobrze jest wziąć poprawkę na ok pół metra wolnej przestrzeni od ścianek namiotu do pierwszych brzegów krzeseł, foteli czy stolika.
  • Skuteczna ochrona przed deszczem (dach powinien być wodoodporny i nieprzemakalny!)
  • Skuteczne zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UV (upewnij się, czy materiał, z którego jest wykonany namiot, posiada takie właściwości)
  • Wytrzymałość techniczna – chodzi o to, by wiatr nie rozerwał ścianek namiotu. Warto wybierać te materiały, które z jednej strony poddają się podmuchom, ale z drugiej są na tyle solidne, że nie zostają w nich mało estetyczne dziury.
  • Nieuciążliwa pielęgnacja i konserwacja. O co chodzi? O to, żebyś do wyczyszczenia namiotu nie potrzebował specjalnych środków sprowadzanych z drugiego końca świata!

W standardzie znajdziesz w sklepach namioty mocowane do betonu lub ziemi, przytwierdzane do ścian elewacyjnych, rozkładane na dowolnym podłożu oraz zrobione w formie parasola. Każdy z nich ma swoje zalety!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]