Trudno wyobrazić sobie przyjemną do kąpieli i relaksu łazienkę bez odpowiedniego grzejnika. Jak go wybrać i czym się kierować? Na jakie parametry zwracać uwagę i które rodzaje grzejników cieszą się największą popularnością. Co w tej kategorii polecają specjaliści? Sprawdzamy!
Grzejniki łazienkowe – rodzaje i możliwości
Standardowo grzejnik łazienkowy to nie tylko urządzenie, które daje w tym wnętrzu przyjemne ciepło, ale i ma bardzo praktyczne funkcje. Chroni narażoną na wilgoć przestrzeń przed pojawianiem się pleśni i grzyba, a co za tym idzie, przed działaniem szkodliwych dla zdrowia i układu oddechowego substancji, jakie się w nich rozwijają. Umożliwia też suszenie ubrań i poprawia jakość łazienkowego powietrza.
Grzejnik łazienkowy w różnych rozwiązaniach
- Grzejnik podłączony do domowej instalacji wodnej – najczęściej spotykany i najpopularniejszy. Posiadanie go jest związane z uwzględnieniem już na etapie projektowania łazienki, późniejsze wprowadzenie go w tym miejscu wiąże się niestety z kuciem ścian i przeróbką całej, wodnej instalacji.
- Grzejnik łazienkowy zasilany elektrycznie (wtyczka do kontaktu) – rzadkość, ale stosuje się go właśnie wtedy, gdy nie ma podłączenia do głównej instalacji.
- Grzejniki stalowe – wyróżniają się najwyższą trwałością ze wszystkich, są malowane proszkowo i nie ulegają uszkodzeniom nawet po wielu latach działania
- Przypodłogowe – umieszczone tak samo, jak kaloryfery w innych częściach mieszkania
- Wiszące – o wiele wygodniejsze niż wspomniane wyżej, ze strukturą żeberkową, która umożliwia wieszanie na nich pranie, ale i podsuszanie codziennie używanych ręczników. Dziś to właśnie ten typ spotyka się w większości nowoczesnych łazienek. Zależnie od wielkości powierzchni można zastosować jeden, długi grzejnik wiszący lub dwa, z których drugi będzie na innej ścianie i np. w rozmiarze nieco mniejszym. Wiszące grzejniki nazywa się również pionowymi.
- Grzejniki rozkładane, zasilane elektrycznie – wyglądają dokładnie tak samo, jak pionowe, ale nie wiesza się ich na ścianie tylko rozstawia na podłodze dokładnie tak, jak suszarkę na pranie. Kapitalne rozwiązanie, które w prosty sposób zapewni i ogrzewanie łazienki i możliwość znalezienia w tym pomieszczeniu dodatkowego miejsca na suszenie prania. Często wybierany przez rodziny posiadające dzieci, a co się z tym wiąże – dużą ilość ubrań do codziennego suszenia.
Ciekawą opcją jest również montaż tzw. grzałki elektrycznej – wprawdzie nie jest to typowy grzejnik, ale podczas ostrych zim i chłodu, jaki może powstać w łazience wskutek znajdującej się w niej wentylacji naturalnej, można ją wykorzystać do dodatkowego ogrzania pomieszczenia.